Gürsel Tekin CHP İstanbul Milletvekili

İstanbul kişi başına düşen yeşil alan miktarı açısından Ankara ve İzmir’in gerisinde. Dünya üzerinde popüler 50 şehir arasında İstanbul sondan ikinci sırada.

7 Eylül 2018 tarihinde Twitter 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Çevre & İklim
BENGI CENGIZ
Yayın Tarihi: 13 Eylül 2018 Son Güncelleme: 22 Eylül 2020

İstanbul'da Yeşil Alan

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Twitter hesabından çeşitli açıklamalarda bulundu. Gürsel açıklamalarında, büyükşehirlerdeki yeşil alan sorununa değinerek İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan miktarının Ankara ve İzmir’in gerisinde olduğunu, aynı zamanda İstanbul’un bu açıdan dünyadaki popüler 50 şehir arasında sondan ikinci olduğunu iddia etti.

Büyükşehirlerdeki Yeşil Alanlar

İstanbul’a dair verilere İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin sağladığı bilgi notu üzerinden ulaşıyoruz. Her ne kadar bilgi notu yeterince güncel olmasa da verilere göre 2010 yılında İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan 6,05 m2 olarak belirtiliyor. 2014 yılında İBB’nin Twitter üzerinden bir vatandaşa verdiği yanıtta da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 5,69 m2 olarak belirtiliyor. Daha önce konuyla ilgili yaptığımız videoda İstanbul’daki yeşil alanların oranının, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 7,57 m2 olarak ifade edildiğini tespit etmiştik. Aynı videoda İBB’nin ormanlık alanları dahil ederek ifade ettiği kişi başına düşen yeşil alan miktarının 12,3 m2 olduğu, ancak yol kenarı çiçeklendirme ve ormanlık alanların kentsel yeşil alan dahilinde sayılması nedeniyle gerçek miktarın İBB’nin belirttiği miktardan daha az olması söz konusu. Kısaca ifade etmek gerekirse; İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan miktarıyla ilgili ulaşabildiğimiz en güncel resmi veri 2014’ten ve söz konusu miktarın 5,69 m2 olduğunu ifade etmekte.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin verilerine göre ise 2016 itibariyle Ankara’da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 19,85 m2. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesinde kişi başına düşen yeşil alan miktarına dair resmi bir veri bulamadık. Ancak konuyla ilgili basına yansıyan bir haberde 2015 yılı itibariyle İzmir’de kişi başına düşen yeşil alan miktarının 13 m2’ye yükseldiği ifade edilmekte.

İstanbul’un Diğer Metropollere Göre Durumu

İddiada dile getirilen popüler şehir ifadesi aslında Hollandalı bir seyahat sitesinin hazırladığı Green Cities Index (Yeşil Şehir Endeksi) aracılığıyla gündeme gelmiş. Söz konusu sitenin kullanıcıları arasında yaptığı araştırmaya göre, oluşturduğu en popüler 50 şehir listesinde İstanbul da yer almakta. Bu liste kişi başına düşen yeşil alan açısından sıralandığında İlk sırayı İzlanda’nın başkenti Reykjavik alırken, onu Yeni Zelanda’nın Auckland şehri ve Slovakya’nın başkenti Bratislava takip ediyor. Listenin en sonunda ise sırasıyla Atina, İstanbul ve Tokyo yer alıyor.

Sonuç olarak;

İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   13 Eylül 2018 Son Güncelleme:   22 Eylül 2020