Ümit Yılmaz MHP Düzce Milletvekili

Fındık, devletin zarar ettiği ürün değil, para kazandığı bir ürün. Geçen yıl yalnızca ihracattan 2 milyar dolar kazanmışız.

10 Temmuz 2019 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Tarım & Gıda

Fındıkta İhracat Gelirimiz Düşüyor

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, 10 Temmuz 2019 Çarşamba günü yaptığı basın toplantısında Türkiye’nin fındık ihracatı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasında fındığın devlete para kazandırdığına dikkat çeken Yılmaz, Türkiye’nin sadece 2018’de fındığın ihracatından 2 milyar dolar kazandığını belirtti.

Karadeniz İhracatçı Birliği (KİB)’nin yıllık raporlarından yola çıkarak yaptığımız grafiğe göre Türkiye’nin son beş senelik fındık ihracatında yalnızca 2015 yılında bir önceki yıla göre bir artış görülmekte. Bu seneden itibaren fındık ihracatının her sene giderek azaldığını ve 2018’de ise ihracat miktarının 1,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini görüyoruz.

Fındık, devletin zarar ettiği ürün değil, para kazandığı bir ürün. Geçen yıl yalnızca ihracattan 2 milyar dolar kazanmışız. 1

Türkiye Ne Kadar Fındık Üretiyor, Ne Kadarını İhraç Ediyor?

Öte yandan Samsun İl Tarım Orman Müdürlüğü’nün 2019 verilerine göre ülkemizde fındık üretimi son dört sene içinde farklı seviyelerde gerçekleşmiş. 2015 ve 2017 yıllarında fındık üretiminde yükselme gözükse de yıllar içinde düzenli bir artış ya da azalış modeli bulunmuyor. Bu verileri KİB’in raporlarındaki ihraç edilen fındık miktarlarıyla karşılaştırdığımızda 2015 ve 2017 yılları dışında üretilen fındığın yarısından fazlasının ihraç edildiğini görüyoruz.

Fındık, devletin zarar ettiği ürün değil, para kazandığı bir ürün. Geçen yıl yalnızca ihracattan 2 milyar dolar kazanmışız. 2

Sonuç olarak, MHP Milletvekili Ümit Yılmaz’ın belirttiği gibi 2018’de fındık ihracatından elde edilen gelirin 2 milyar dolar olmadığını, ihracatın yaklaşık 1,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini ve Türkiye’nin fındık ihracatının 2015’ten beri her sene azaldığını görüyoruz.

Sonuç olarak;

Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   16 Temmuz 2019