Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Temel Karamollaoğlu Cumhurbaşkanı Adayı/Saadet Partisi Genel Başkanı | Meclis Dışı

Dış ticaret açığı 77 milyar dolar açık vermişiz. Yani sattığımızla aldığımız arasındaki fark, bizim zararımıza 77 milyar dolar.

13 Mayıs 2018 tarihinde Sivas'ta söylendi.
GÜNDEMDE Ekonomi
Okuma Süresi   2 Dakika
Konu Başlığı: Sanayi, Ticaret Ve Finans

Dış Ticaret Açığımız Tırmanıyor

Saadet Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, 13 Mayıs 2018 tarihinde ilk seçim mitingini Sivas’ta düzenledi. Karamollaoğlu mitingde yaptığı konuşmada hükümete yönelik eleştirilerini dile getirdi ve dış ticaret açığının 77 milyar dolara ulaştığını iddia etti.

Dış ticaret açığının oluşması için bir ülkenin ithalat miktarının ihracat miktarından fazla olması gerekiyor. Yani bir ülkeye dışarıdan giren girdilerin ve ürünlerin maliyeti, ülkede üretilip dışarıya satılan mallardan elde edilenden daha fazla olduğunda, dış ticaret açığından söz edilir.

TÜİK’in konuyla ilgili sağladığı verilere göre, 2002 ve 2017 yılları arasında hiç br dönemde ihracat ithalat miktarının üzerine çıkamamış. Ancak her iki alanda da göreceli artış mevcut.

Karamollaoğlu’nun dikkat çektiği konu ise ihracat ve ithalat miktarları arasındaki fark. Aynı yıllar içerisinde söz konusu farkın miktarına baktığımızda ise şu tablo ile karşılaşıyoruz:

Bu tabloya göre dış ticaret açığı 2002’den 2008’e kadar artmış, 2009’da ani bir düşüşle karşılaşıp 2011’de zirveye ulaşmış. Bu tarihten 2016’ya kadar bir azalma görülürken 2017’de dış ticaret açığı 2014 seviyesine ulaşmış. 2017’de dış ticaret açığı tam 76,8 milyar dolar olarak hesaplanmış durumda.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Adayı/Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
MUTLAKA İZLEYİN:

Türkiye'nin Dış Ticareti