Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Tahsin Tarhan CHP Kocaeli Milletvekili | CHP

Türkiye'deki enerjinin yaklaşık yüzde 70'i dışa bağımlı durumda.

12 Şubat 2018 tarihinde Birgün Gazetesi'nde söylendi.
Okuma Süresi   2 Dakika
Konu Başlığı: Enerji

Enerjide Dışa Bağımlılık Azalıyor mu?

Birgün Gazetesi'nde yer alan habere göre, CHP Kocaeli Milletvekili ve TBMM Enerji Komisyonu Üyesi Tahsin Tarhan hükümetin enerji sektöründeki özelleştirme politikalarını eleştirerek, enerjide dışa bağımlılığın %70 civarında olduğunu iddia etti.

Haberde Türkiye'de 21 dağıtım bölgesinde elektrik dağıtımı gerçekleştiren şirketlerin toplam borcunun 45 milyar doların üzerine çıktığı bilgisine yer veriliyor. Haberde ayrıca özelleştirmelerin yaygınlaşması ile Türkiye'nin elektrik kurulu güç kapasitesi hızla artarken, yatırımların gerçekleştiği dönemde elektriğin kilovat fiyatının 9 dolar civarında olduğu, ancak döviz kurundaki artışla birlikte elektrik kilovat fiyatının 5 dolara kadar gerilemiş olması şirketlerin artan borçlarının gerekçesi olarak gösteriliyor.

Enerjide Dışa Bağımlılık Önlenemiyor

Tahsin Tarhan'ın iddiası ise Türkiye için bir sürpriz değil. Türkiye uzun yıllardır enerjisinin büyük bir kısmını ithal ediyor. Enerjide dışa bağımlılık 1960'ların sonlarında hız kazandı. 1967'de %16 olan bağımlılık seviyesi on yıl içinde %47 seviyesine ulaşmıştı. Türkiye 2000'lerin başına gelindiğinde ise artık enerjisinin üçte birini ithal eder bir duruma gelmişti. Son yıllarda gerek yerli kömür yatırımları, gerekse de yenilenebilir enerji alanında verilen teşvikler durumu çok etkilememiş gibi görünüyor. Dünya Bankası'nın 2015 tarihli verileri ise Türkiye'de tüketilen net enerjinin %75'inin ithal edildiğini ortaya koyuyor.

Sonuç olarak;

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
MUTLAKA İZLEYİN:

Yaz Saati Tasarruf Sağladı mı?