Salim Uslu AK Parti Çorum Milletvekili

Türkiye dünyanın en güvenli ülkesidir.

25 Ekim 2016 tarihinde Çorum 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Güvenlik

Farkında Olmadan Dünyanın En Güvenli Ülkesinde Yaşıyor Olabilir miyiz?

Çorum’da düzenlenen 12. Dünya Üniversiteler Arası Güreş Şampiyonası vesilesiyle bir açıklama yapan AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, Türkiye’nin dünyanın en güvenli ülkesi olduğunu iddia etti.

En Güvenli Ülke?

Ekonomi ve Barış Enstitüsü (Institute for Economics and Peace) tarafından her yıl yayınlanan Küresel Barış Endeksi (KBE) ülkelerin güvenlik seviyesini ortaya koyan önemli bir çalışma. KBE ulusal düzeyde barış seviyesini ölçerken niteliksel ve niceliksel toplam 23 değişkeni dikkate alıyor. Değişkenlerin her biri aralarında BM’ye ait ofislerin de bulunduğu uluslararası bağımsız kuruluşların çalışmalarına dayandırılıyor. Bu değişkenler arasında ülkede işlenen cinayet sayısı, hapishanelerdeki mahkum sayısının toplam nüfusa oranı, silahlanma miktarı, iç çatışmaların yoğunluğu, siyasi istikrarsızlık, terör olaylarının etkisi ve komşularla olan ilişkiler de yer alıyor.

Endeks tüm değişkenlerin ortalamalarına göre ülkelere maksimum 5 puan üzerinden not veriyor. Ancak puanın yüksek olması iyiye işaret değil. En güvenilir olmayan ülkelerin puanları 5’e en yakın oluyor. Listenin son sırasında yer alan Suriye’nin endeks puanı 3,8/5,0 oluyor. Türkiye ise 2,71 puanla endekste 163 ülke arasında 145’nci olabiliyor. KBE’ye göre Türkiye’nin güvenilirlik açısında en iyi olduğu (1,5/5 puan ve altı) ve en zayıf olduğu (3,5/5 puan ve üstü) alanlar tablodaki gibi görünüyor.

Türkiye dünyanın en güvenli ülkesidir. 1

Şiddetin Türkiye’ye Maliyeti 94 Milyar Dolar

Listede hiçbir zaman güvenli ülkeler arasında olmayan Türkiye, önceki yıllarla mukayese yapıldığında 2016’da daha aşağıda yer alıyor. Türkiye 2008 yılında endekste 2,4 puanla 134’üncü sırada yer alıyordu, bugün ise 145’inci sırada. KBE Türkiye’de yaşanan şiddet olaylarının ortaya çıkardığı maddi masrafı ise 94 milyar dolar olarak hesaplamış. Bu meblağ şiddet olaylarının doğrudan yol açtığı masrafın (ör: askeri harcamalar) yanı sıra, şiddet olayları neticesinde yaşanan travmatik vakalar nedeniyle ortaya çıkan verimlilik kaybından kaynaklanan dolaylı masrafları da içeriyor.

Türkiye dünyanın en güvenli ülkesidir. 2

Görüldüğü gibi Türkiye dünyanın en güvenli ülkesi olmaktan bir hayli uzak. AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu’nun iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Çorum Milletvekili Salim Uslu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   25 Ekim 2016 Son Güncelleme:   28 Ekim 2016