Sakine Öz CHP Manisa Milletvekili

Dünya çekirdeksiz kuru üzüm ihracatının yüzde 45'lik payına sahip olan ülkemizde...

6 Ağustos 2014 tarihinde TBMM Genel Kurulu 'nda söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Tarım & Gıda
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 6 Ağustos 2014 Son Güncelleme: 1 Ocak 1970

Türkiye Kuru Üzüm Piyasasına Etki Eden Ülkelerden

CHP Manisa milletvekili Sakine Öz, 6 Ağustos 2014 tarihinde, TBMM genel kurulunda yaptığı açıklamada Türkiye’nin çekirdeksiz kuru üzüm ihracatının yüzde 45’lik payına sahip olduğunu iddia etmiştir.

Ülkelerin yaptığı tarım ürünleri ithalat ve ihracatı istatistiklerini düzenli olarak tutan en önemli kurum BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’dür. Fakat Öz’ün iddiasında bahsettiği ve kuru üzümün bir çeşidi olarak tanımlayabileceğimiz çekirdeksiz kuru üzüm ticaretiyle ilgili bilgiler ilgili sitede mevcut değildir.

Kuru üzüm ticaretiyle ilgili bilgilere baktığımızda FAO verileri en güncel olarak 2011 yılına aittir. ABD Tarım Bakanlığı’nın dünya piyasasında kuru üzüm ticareti ile ilgili Eylül 2013 tarihli raporunda dünyada kuru üzüm piyasasına etki eden ülkeler ile ilgili en güncel bilgileri tabloda görebilirsiniz (birimler bin ton cinsindendir).

 

Ülkeler

Üretim

İç Tüketim

İhracat

Türkiye

240

29,1

220

İran

170

30

140

ABD

360

210

140

 

İlgili kaynaklardaki veriler kullanıldığında Türkiye’nin kuru üzüm ihtiyacındaki payı % 27-30 oranları arasındadır.

Çekirdeksiz kuru üzüm ticareti ile ilgili veriler ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı ilgili raporda bulunmaktadır. Bu veriler de Uluslararası Üzüm Üreticisi Ülkeler Konferansı Tutanaklarına dayandırılmakta fakat verilere bu kaynaktan açık olarak ulaşılamamaktadır. Raporda Türkiye’nin toplam dünya çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı içindeki payının dış piyasa koşulları ve rekolte durumuna göre % 30-50 arası değiştiği ifade edilmektedir. Genel kuru üzüm ticaretinde Türkiye’nin payı düşünülüğünde bu oranlar makul çerçevededir.

Genel değerlendirmede, CHP Manisa milletvekili Sakine Öz’ün iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Manisa Milletvekili Sakine Öz'ün İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   6 Ağustos 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970