Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Rusya ile ticaret hacmimiz 38 milyar dolara kadar çıktı bir ara. Diğer ülkelerle bu rakamlara çıkan bir ticaret hacmimiz olmadı.

25 Ocak 2017 tarihinde Madagaskar 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Genel Ekonomi

Rusya ile Ticaret Hacmimiz 2008'de Zirvedeymiş

Doğu Afrika turunda liderlerle temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tanzanya ve Mozambik’ten sonra üçüncü durağı Madagaskar’dı. Burada bir basın açıklamasında bulunan Erdoğan, Türkiye’nin Rusya ile olan ticaret hacminin bir ara 38 milyar dolara kadar çıktığı ve başka hiçbir ülkeyle bu ölçüde bir ticaret hacminin olmadığı iddiasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddiasını TÜİK dış ticaret verileri üzerinden değerlendirdik. 2006-2015 yılları arasında Türkiye’nin en çok ihracat ve ithalat yaptığı ülkeler incelendiğinde, ihracat alanında en çok ihracat yapılan ilk beş ülke Almanya, İngiltere, Irak, İtalya ve ABD olduğu görülüyor. Rusya ise 2015 ihracat verilerine göre 11’inci sırada yer alıyor. 2015’te en çok ithalat yapılan beş ülke ise sırasıyla Çin, Almanya, Rusya ve ABD olmuş.

2006-2015 arasında Rusya ile olan ticaret hacmimiz dalgalı bir seyir izlemiş. Türkiye adına ithalat ağırlıklı olan ticaret hacmi, 2008’de 37,8 milyar dolara kadar yükselmiş.

Rusya ile ticaret hacmimiz 38 milyar dolara kadar çıktı bir ara. Diğer ülkelerle bu rakamlara çıkan bir ticaret hacmimiz olmadı. 1

Almanya ile Ticaret Hacmimiz de Rusya ile olan Seviyeye Çıkmış

Hem ithalat hem de ihracat bakımından Türkiye’nin ticaret hacminin en büyük olduğu ülkelerden bir diğeri ise Almanya. Türkiye ihracat hacminin en büyük olduğu ülkelerin başında gelen Almanya ile ticaret hacmimiz 2013 ve 2014 yıllarında zirve yaparak, bu iki yıl için 37,8 ve 37,5 milyar dolar seviyelerini görmüş.

Rusya ile ticaret hacmimiz 38 milyar dolara kadar çıktı bir ara. Diğer ülkelerle bu rakamlara çıkan bir ticaret hacmimiz olmadı. 2

Görüldüğü gibi Türkiye’nin Rusya ile olan ticaret hacmi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belirttiği gibi 2008 yılında 38 milyar dolar seviyesine çıkmış. Erdoğan demecinde başka hiçbir ülkeyle böyle bir seviyeye ulaşılamadığını belirtmişti. Ancak veriler 2013 ve 2014’te Almanya ile olan ticaret hacminin de bu seviyeye ulaştığını gösteriyor. Almanya ve Rusya harici ise bu seviyeye gelen bir ülke bulunmadığından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iddiasında kısmen doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   25 Ocak 2017 Son Güncelleme:   27 Ocak 2017