Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

OECD, Türkiye’nin de içinde yer aldığı 8 devletin orta gelirli ülkeler sınıfından yüksek gelirli ülkeler sınıfına geçtiğini açıkladı.

26 Aralık 2016 tarihinde Video Konferans 'ta söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme
Batuhan
BATUHAN ERSUN
Yayın Tarihi: 26 Aralık 2016 Son Güncelleme: 26 Ekim 2018

Türkiye Artık Yüksek Gelirli Bir Ülke mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Aralık Pazartesi günü “Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli”nin açılışına video konferans yoluyla katıldı. Bu video konferansta Türkiye’nin ekonomik durumuna da atıfta bulunan Erdoğan, şunları söyledi:

“Şimdi size bir müjde daha veriyorum; OECD Türkiye’nin de içinde yer aldığı 8 devletin orta gelirli ülkeler sınıfından yüksek gelirli ülkeler sınıfına geçtiğini açıkladı."

OECD, Türkiye’nin de içinde yer aldığı 8 devletin orta gelirli ülkeler sınıfından yüksek gelirli ülkeler sınıfına geçtiğini açıkladı. 1

Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında orta gelirli ülkeler statüsünden, yüksek gelirli ülkeler statüsüne çıktığı iddiası aslında ilk olarak Cumhurbaşkanı’ndan gelmedi. OECD’nin Aralık 2016’da yayımladığı “Küresel Kalkınma Perspektifleri 2017” raporunu kaynak alarak, iki gün önce yani 25 Aralık 2016'da, Türkiye’nin bu statü değişimini haber yapan Sabah Gazetesi oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilgili iddiası ise 26 Aralık tarihinde geldi.

Peki İddia Doğru mu?

Önce Sabah Gazetesi’nin, ardından ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme taşıdığı bu iddiayı incelemek için birincil kaynağa, yani OECD’nin “Küresel Kalkınma Perspektifleri 2017” raporuna başvurduk. 275 sayfalık raporda gelir durumlarına göre ülke kategorileri yer almakta ve bunların nasıl oluşturulduğu da açıklanmakta. Ancak raporda Türkiye’nin yüksek gelir grubu ülkeleri arasında geçtiğine dair bir ifade yok. Türkiye’nin yeri, tıpkı geçen senelerde olduğu gibi “orta gelir” grubu olarak görünüyor. Daha spesifik olmak gerekirse ise, Türkiye yüksek gelirli ülkeler arasına çıkabilmiş değil, “yüksek ve sürekli büyüyen ülkeler” arasındaki yerini koruyor.

OECD, Türkiye’nin de içinde yer aldığı 8 devletin orta gelirli ülkeler sınıfından yüksek gelirli ülkeler sınıfına geçtiğini açıkladı. 2

Raporun içeriğindeki önemli bir diğer bilgi ise, Türkiye’nin 1990’dan 2014’e kadar OECD ülkelerinin ortalama gelir seviyesine %10 puan civarında daha fazla yaklaştığı ama buna rağmen hala OECD ortalamasının %40 altında kaldığı vurgusu.

Peki Ama Bu Haber ve İddia Nereden Kaynaklanıyor?

Cumhurbaşkanı’nın iddiasına ve Sabah Gazetesi’nin haberine konu olan kısım ise, OECD raporunun yanlış yorumlanmasından kaynaklanıyor gibi. Raporun sonlarına doğru dört farklı 2030 senaryosu kurgulanıyor ve bu senaryolardan ikincisinde 2015 yılında orta gelir grubunda bulunan Türkiye, Çin, Kolombiya, Kosta Rika, Endonezya, Kazakistan, Meksika ve Güney Afrika’nın, 2030 yılında yüksek gelir grubuna geçeceği söyleniyor. Ancak bu bir kurgu/senaryo. Bu senaryoyu daha etkileyici kılmak için raporda şimdiki zaman kipi kullanıldığından, Türkiye’nin içinde bulunduğumuz zaman diliminde bu sıçramayı yaptığı sanılmış.

OECD, Türkiye’nin de içinde yer aldığı 8 devletin orta gelirli ülkeler sınıfından yüksek gelirli ülkeler sınıfına geçtiğini açıkladı. 3
OECD, Türkiye’nin de içinde yer aldığı 8 devletin orta gelirli ülkeler sınıfından yüksek gelirli ülkeler sınıfına geçtiğini açıkladı. 4
 

Sonuç olarak, tüm kaynaklar ve verilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddiasında ve Sabah Gazetesi’nin haberinde doğruluk payı bulunmamaktadır. Türkiye, OECD içinde hala orta gelir grubu ülkelerinden bir tanesidir.

NOT: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Aralık 2016 Perşembe günü yapmış olduğu yeni bir konuşmada, OECD'nin ilgili raporundan bir kez daha bahsederek, Türkiye'nin ekonomik göstergelerinin olumlu olması durumunda "yüksek gelirli ülkeler" kategorisine gireceğinin tasavvur edildiğini söylemiştir.

 

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   26 Aralık 2016 Son Güncelleme:   26 Ekim 2018