Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Habitat 2 toplantısında sonuç bildirgesine bir şey kaydedildi. Neydi biliyor musunuz? Dünyanın en temiz şehri İstanbul.

17 Haziran 2018 tarihinde İstanbul 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Çevre & İklim

İstanbul Dünyanın En Temiz Şehri mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yenikapı’da düzenlenen İstanbul mitinginde yaptığı konuşmada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde gerçekleştirdiği projeleri vurgulayarak, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye yüklendi. İstanbul’un kaliteli belediyecilik hizmetleriyle kendi zamanında tanıştığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın en temiz şehrinin İstanbul olduğunun Habitat 2 toplantısı sonuç bildirgesinde kaydedildiğini iddia etti.

Habitat Konferansları

Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-HABITAT) “insan yerleşimleri faaliyetlerinin eşgüdümünü sağlamayı, sürdürülebilir insan yerleşimleri ve iskân programları konularında bilgi değişimi sunmayı ve kentlerde karşılaşılan sorunların çözümü yolunda ülkelere teknik yardım ve finansman desteği sağlamayı amaçlayan uluslararası bir örgüt”. Bu amaçlar doğrultusunda 1976’da Vancouver’da HABITAT-I konferansı, 1996’da İstanbul’da HABITAT-II konferansı gerçekleştirildi. HABITAT-II konferansı sonucunda örgütün temel belgelerinden olan Habitat Gündemi ve İstanbul Deklarasyonu kabul edildi ve hükümetler bu belgeler ışığında taahhütler verdiler. İddiadaki söz konusu bildirge, bu konferansın sonucunda ortaya çıkan belgelerden biri olmalı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu iddiayı ilk olarak Yenikapı mitinginde dile getirmediğini de belirtelim. Öncesinde, 21 Ekim 2017’de, “Uluslararası Şehir ve STK” zirvesinde ve 21 Mayıs 2015’te ATV-A Haber özel yayınında da aynı iddiayı tekrarladı. Fakat sonuç bildirgesini de içeren genel konferans raporunu taramamıza rağmen, İstanbul’un dünyanın en temiz kenti olduğunu ima eden bir cümleyle karşılaşmadık.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   18 Haziran 2018