Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Enerji talep artışında OECD ülkeleri arasında dünyada Çin'in ardından ikinci sıradayız.

10 Temmuz 2017 tarihinde Dünya Petrol Kongresi 'nde söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Enerji
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 10 Temmuz 2017 Son Güncelleme: 13 Temmuz 2017

OECD'nin Ortalama Enerji Tüketimi Azalırken, Türkiye'nin Artıyor

İstanbul’da düzenlenen 22. Dünya Petrol Kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de ve bölgede enerji alanında yaşanan gelişmelere değindi. Erdoğan, enerji talebinde yaşanan artışa istinaden Türkiye’nin bu alanda OECD ülkeleri arasında Çin’in ardından ikinci sırada olduğunu iddia etti.

OECD’nin Ortalama Enerji Tüketimi Azalıyor

Öncelikle Çin Halk Cumhuriyeti’nin OECD’ye üye olan 35 ülke arasında yer almadığını belirtelim. Çin Brezilya, Endonezya, Hindistan ve Güney Afrika ile birlikte 2007’de alınan OECD Bakanlar Kurulu kararıyla önemli ortak statüsüne kabul edildi. Şu an için OECD faaliyetlerine sınırlı oranda destek veren Çin’in, kuruluşun karar alma süreçlerinde söz hakkı bulunmuyor.

OECD ülkelerinin enerji taleplerinde yaşanan artışı, tüm üye ülkeler için erişilebilir verilerin olduğu 2004-2014 aralığında inceledik. Bu dönemde OECD ülkelerinin yıllık enerji tüketiminde ortalama %0,26’lık bir düşüş olduğu göze çarpıyor. Portekiz, İspanya ve Yunanistan’ın enerji tüketiminde 2004-2014 yılları arasında yıllık %3 dolaylarında bir düşüş yaşanırken en çok artış gerçekleşen ülkeler ise İzlanda (%3,78), Türkiye (%3,19) ve Güney Kore (%2,1) olmuş. Aynı dönemde OECD üyesi olmayan Çin’in enerji tüketimi yıllık %6 oranında artmış.

Enerji talep artışında OECD ülkeleri arasında dünyada Çin'in ardından ikinci sıradayız. 1
     Enerji talep artışında OECD ülkeleri arasında dünyada Çin'in ardından ikinci sıradayız. 2

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin’in OECD üyeliği konusunda yanılmış olsa da, Türkiye 2004-2014 yılları arasında OECD’de, İzlanda’nın ardından, enerji tüketimini en hızlı arttıran ikinci ülke konumunda. Bu durumda iddiada büyük oranda doğruluk payı vardır. 

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   10 Temmuz 2017 Son Güncelleme:   13 Temmuz 2017