Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Dünya un ihracatında birinci, makarna ihracatında ikinci sıradayız

26 Şubat 2020 tarihinde Grup Toplantısı 'nda söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme , Tarım & Gıda
EMINCAN YÜKSEL
Yayın Tarihi: 26 Şubat 2020 Son Güncelleme: 27 Şubat 2020

Un ve Makarna İhracatında Türkiye'nin Performansı Nasıl?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat 2020 günü AK Parti grup toplantısında yapmış olduğu konuşmada bazı iddialarda bulundu. Yapmış olduğu konuşmanın belli bir bölümünü Türkiye’deki tarımsal üretimin yıllar içerisindeki performansına ve Türkiye’nin tarımsal dış ticaretine ayıran Erdoğan, ayrıca Türkiye’nin un ihracatında dünyada birinci, makarna ihracatında ise dünyada ikinci olduğunu iddia etti.

Un ve makarna gibi birçok emtianın ülkelere göre dış ticaret verileri Dünya Ticaret Merkezi’nin veri sayfası olan “TradeMap” portalında kamuoyuyla paylaşılıyor. Türkiye’nin de 2018 yılındaki un ve makarna ihracat verileri ile dünyadaki sıralamaları “TradeMap” tarafından paylaşılmış.

Buna göre en güncel yıl olan 2018 verilerine göre Türkiye, buğday unu ve iki farklı tahıldan oluşan un ihracatında yaklaşık 1 milyar $ ile dünyada birinci sırada geliyor. En çok un ihracatı yapan diğer ülkeler ise 446 milyon $ ile Kazakistan, 345 milyon $ ile Almanya ve 193 milyon $ ile Arjantin. Ayrıca bu tabloda ilgi çeken diğer bir veri ise ülkelerin ton başına ihracat gelirleri. Türkiye, 304 $/ton birim ihracat değeri ile en çok un ihracatı yapan 10 ülke içerisinde sondan 2. sırada yer alıyor.

Bunlara ek olarak 2018’de Türkiye’nin en fazla un ihraç ettiği ülkeler; Irak, Suriye, Angola ve Yemen olmuş.

Dünya un ihracatında birinci, makarna ihracatında ikinci sıradayız 1

Makarna İhracatında Türkiye Kaçıncı Sırada?

Dünya Ticaret Merkezi’nin 2018 yılı makarna ticareti verileri ise 5 farklı alt başlıkla beraber açıklanmış. Bunlardan biri de lazanya, noodle, spagetti, ravioli gibi özel makarna türlerinin dahil olmadığı makarna ticaret başlığı. Buna göre Türkiye bu başlıktaki makarna ticaretinde 526 milyon $ ile İtalya’nın ardından dünyada 2. sırada yer alıyor. Yaklaşık 1,2 milyon tonluk makarna ihracatı olan Türkiye, 455 $ ton başına makarna birim fiyatıyla listedeki ilk 10 ülke içerisinde son sırada.

Dünya un ihracatında birinci, makarna ihracatında ikinci sıradayız 2

Makarna ve türevleri olan ürünlerin toplam ihracatını incelediğimizde ise bu sefer Türkiye’yi 2. sırada değil 4. Sırada görüyoruz. İtalya 2,9 milyar $’lık tüm makarna ihracatıyla dünyadaki makarna ihracatında en çok pay sahibi ülke konumunda. Bununla birlikte tüm makarna ihracatında İtalya’yı 923 milyon $ ile Çin, 556 milyon $ ile Güney Kore, 552 milyon $ ile de Türkiye takip ediyor. Bunun yanında Türkiye ton/$ birim fiyatında bu listedeki ülkeler arasında da 458 $ ile son sırada yer alıyor.

Dünya un ihracatında birinci, makarna ihracatında ikinci sıradayız 3

Sonuç olarak, Recep Tayyip Erdoğan’ın parti grup toplantısında iddia ettiği gibi Türkiye un ihracatında dünyada 1. sırada. Makarna ihracatında ise Türkiye, noodle, spagetti, lazanya gibi makarna türlerinin ele alınmadığı listede dünyada 2. sırada olsa da toplam makarna ihracatında İtalya, Çin ve Güney Kore’nin ardından 4. sırada geliyor.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   26 Şubat 2020 Son Güncelleme:   27 Şubat 2020