Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Birleşik Krallık Türkiye için Avrupa’daki en büyük ihracat pazarı. Toplam ticaret hacmimiz 16 milyar doların üzerindedir.

13 Mayıs 2018 tarihinde İngiltere 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Genel Ekonomi
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 16 Mayıs 2018 Son Güncelleme: 24 Mayıs 2018

İngiltere'ye İhracatımız Hangi Seviyede?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık ziyareti sırasında Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu’nda konuşma gerçekleştirdi. Erdoğan konuşması sırasında Birleşik Krallık’ın Türkiye için Avrupa’daki en büyük ihracat pazarı olduğu ve toplam ticaret hacminin 16 milyar doların üzerinde olduğu yönünde iddialarda bulundu.

Yıllara, ülkelere ve pek çok değişene göre dış ticaret verileri TÜİK üzerinden kullanıma açılıyor. Ülkelere göre ihracat verilerine bakıldığında, Türkiye’nin Birleşik Krallık’a gerçekleştirdiği ihracatın 2017 yılında yaklaşık 9,6 milyar dolar seviyesinde olduğu görülüyor. Fakat Birleşik Krallık, bu oranla Avrupa’da ilk sırayı değil, ikinci sırayı alıyor. Türkiye’nin 2017 yılında en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke, 15 milyar dolarlık hacimle Almanya. Ek olarak, Birleşik Krallık’ın 2017 yılında ithalatında Türkiye, %1,5’luk bir pay ile 11. sırada yer alıyor.

2017 yılında Birleşik Krallık ile gerçekleşen ithalat ise 6,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Yani Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki toplam ticaret hacmi, 2017 senesinde yaklaşık 16,1 milyar dolar oldu.

Birleşik Krallık Türkiye için Avrupa’daki en büyük ihracat pazarı. Toplam ticaret hacmimiz 16 milyar doların üzerindedir. 1

İddianın ilk kısmında belirtildiğinden farklı olarak, Birleşik Krallık’ın Avrupa’daki en büyük değil en büyük ikinci ihracat pazarı olduğu görüldüğünden, sayısal verilerle tam örtüşme gerçekleşmiyor. İkinci kısımda ise Birleşik Krallık ile olan ticaret hacminin 16 milyar doların üzerinde olduğu iddiası sayısal verilere tam olarak uyuyor.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   16 Mayıs 2018 Son Güncelleme:   24 Mayıs 2018