Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

18 yıl önce, sahra altı Afrika ülkeleri ile dış ticaret hacmimiz 580 milyon dolar gibi oldukça düşük bir seviyedeydi. 2015’te ise, 6 milyar dolar seviyesine yaklaştı.

1 Mart 2016 tarihinde Gana 'da söylendi.
Okuma Süresi    1 Dakika
Konu : Genel Ekonomi

Afrika Ülkeleri ile Ticaret Hacmimiz Artıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gana’ya yaptığı ziyarette İş Forumu’nda konuştu. Erdoğan konuşmasında, geçtiğimiz 18 yıl içinde sahra altı Afrika ülkeleriyle olan ticaret hacminin 580 milyon dolardan 6 milyar dolar seviyesine yükseldiğini, Gana ile olan ticaret hacminin ise aynı dönemde 27 milyon dolardan 400 milyon dolara yükseldiğini iddia etti.

Erdoğan’ın iddiasını TÜİK’in dış ticaret istatistiklerine göre değerlendirdik. 1998-2015 arasında sahra altı Afrika ülkeleri ve Gana ile olan ticaret hacmimiz tablodaki gibi değişmiştir.

18 yıl önce, sahra altı Afrika ülkeleri ile dış ticaret hacmimiz 580 milyon dolar gibi oldukça düşük bir seviyedeydi. 2015’te ise, 6 milyar dolar seviyesine yaklaştı. 1

Tablodan anlaşılacağı gibi sahra altı Afrika ülkeleri ve Gana ile olan ticaret hacmi rakamları iddiada öne sürülen rakamlarla büyük ölçüde örtüşüyor. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   1 Mart 2016 Son Güncelleme:   3 Mart 2016