Özkan Yalım CHP Uşak Milletvekili

900 bin atanmayı bekleyen öğretmen var.

16 Haziran 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Eğitim
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 16 Haziran 2016 Son Güncelleme: 22 Haziran 2016

Atanmayı Bekleyen Öğretmen Sayısı Ne Kadar?

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, geçtiğimiz hafta TBMM’de yaptığı basın açıklamasında yeni kurulması planlanan Türkiye Maarif Vakfı’nı eleştirdi. Yalım Türkiye’nin eğitimle ilgili öncelikli sorunlarından birisinin ataması yapılmayan öğretmenler olduğunu ve bu durumda olan 900 bin öğretmen adayı olduğunu iddia etti.

Nisan 2016 İtibariyle MEB'in Öğretmen İhtiyacı 66 Binden Fazla

CHP’li Murat Emir’in soru önergesine verilen yanıtta, 21 Nisan 2016 tarihi itibariyle resmi eğitim kurumlarındaki net öğretmen ihtiyacı sayısı 66 bin 574 iken atama bekleyen öğretmen sayısı ise 349 bin 277 kişiydi. Ancak bu sayı sadece 2015 yılında KPSS’ye girmiş atama bekleyen öğretmen adaylarını kapsarken, önceki yıllarda öğretmenlik mezunu olmasına karşın atanabilme umudunu kesmiş kişileri kapsamıyor.

MEB tarafından bildirilen 350 bine yakın atanamayan öğretmen sayısı Özkan Yalım’ın iddia ettiği 900 bin atanamayan öğretmen sayısının çok altında kalıyor. Ancak demecinde net olarak belirtilmemekle birlikte Yalım’ın iddiasının AK Parti iktidarları döneminde atanamayan toplam öğretmen sayısını kastettiğini hesaba katacak olursak durum değişiyor.

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü sitesinden dönemsel bazda öğretmen atamalarıyla ilgili sayısal verilere ulaşmak mümkün. Yıllar içinde ara dönemler dikkate alınarak atama verilerini incelemek de mümkün, ancak özellikle 2009 sonrası veriler  ilgili sitede karışık bir şekilde veriliyor. Sadece 2009-2016 arasındaki ilk atama başvurularına ve atama sayılarına baktığımızda 660 bine yakın atanamayan öğretmen olduğunu görüyoruz. Elimizdeki verileri dikkate aldığımızda AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılı ile 2009 arasındaki atama dönemlerinde başvuruda bulunan ancak atanamayan öğretmen sayısının 240 bini bulması çok olası. Bu durumda AK Parti iktidarlarında yapılan ilk atamalarda atanamayan toplam öğretmen sayısı 900 bin civarındadır diyebiliriz.

900 bin atanmayı bekleyen öğretmen var. 1

Ancak CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’ın ifadesini AK Parti döneminde atanamayan toplam öğretmen sayısı olarak değerlendirmek, kendisinin kullandığı “900 bin atanmayı bekleyen öğretmen var” ifadesi ile örtüşmüyor. Diğer bir deyişle Yalım’ın ifadesinde bariz bir yanlış yönlendirme vardır diyebiliriz. Sonuç olarak bu iddiada büyük oranda doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Uşak Milletvekili Özkan Yalım'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   16 Haziran 2016 Son Güncelleme:   22 Haziran 2016