Özgür Özel CHP Manisa Milletvekili

Son bir yılda imam hatip lisesi sayısı yüzde 22 arttırıldı ama imam hatibe giden öğrenci sayısı son bir yılda yüzde 7 düştü.

6 Kasım 2017 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Eğitim
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 13 Kasım 2017 Son Güncelleme: 15 Kasım 2017

İmam-Hatip Liseleri Artarken, Öğrenci Sayısı Azalıyor

CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de yaptığı basın açıklamasında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın bazı okulları "nitelikli" diye tanımlamasının, iktidarın eğitim alanındaki başarısızlıklarının itirafı olduğunu belirtti. Özel, son yıllarda sayısı artan imam hatip liselerine de değinerek şu iddiada bulundu:

“Son bir yılda imam hatip lisesi sayısı %22 arttırıldı ama imam hatibe giden öğrenci sayısı son bir yılda %7 düştü. Sayın Bakanın ve Sayın Cumhurbaşkanının imam hatiplerle ilgili ne kadar çabası olursa olsun, vatandaş çocuğunun eğitim alması için doğru yerin imam hatip olmadığını, oranın gerekli ama bir meslek okulu olduğunu görüyor.”

İmam hatip Liselerinde Artan Binalar, Azalan Öğrenciler

Özel’in iddiasının yanıtı MEB Örgün Eğitim İstatistikleri raporlarında yer alıyor.

Raporda 2015 yılında herhangi bir liseden mezun olup, ilk defa ÖSYS ile bir lisans programına katılmaya hak kazanan adayların oranının %25,5 olduğu bilgisine yer veriliyor. Fen liselerinde bu oran %63 ve Anadolu liselerinde %56 iken, imam hatip liselerinden mezun olup, ilk hakkında bir lisans programına yerleşenlerin oranı %23,8 oldu.

Okul sayılarına gelince; MEB’in örgün eğitim istatistiklerine göre, 2016 ve 2017 yılları için imam hatip ortaokul ve liselerinin okul ve öğrenci sayıları tablodaki gibidir. İmam hatip ortaokullarında bina ve öğrenci sayısı son bir yılda önemli bir oranda artış göstermiş. İmam hatip liselerinde ise okul sayısı %26 artarken, öğrenci sayısı %4,7 oranında azalmış.

Son bir yılda imam hatip lisesi sayısı yüzde 22 arttırıldı ama imam hatibe giden öğrenci sayısı son bir yılda yüzde 7 düştü. 1

Konuya toplam öğrenci sayısı içindeki imam hatip öğrencisi sayısından baktığımız zaman ise aşağıdaki tabloyla karşılaşıyoruz. 2017 yılında toplam ortaokul öğrencileri içinde imam hatip ortaokuluna giden öğrenci oranı %10,1’den %11,7’ye yükselmiş. Ancak liselerde bu oran %11,7’den %11,0’a gerilemiş durumda.

Son bir yılda imam hatip lisesi sayısı yüzde 22 arttırıldı ama imam hatibe giden öğrenci sayısı son bir yılda yüzde 7 düştü. 2

Konuyu CHP Grup Başkanvekili Özür Özel’in iddiası bağlamında incelediğimizde imam hatip lisesi sayısının %26 oranında arttığını, öğrenci sayısının ise %4,7 oranında azaldığını görüyoruz. İddia edilen rakamlar ile ulaştığımız veriler arasında bazı farklılıklar olmakla birlikte, bağlamsal olarak örtüşüyor.

Sonuç olarak;

Manisa Milletvekili Özgür Özel'in İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   13 Kasım 2017 Son Güncelleme:   15 Kasım 2017