Orhan Sarıbal CHP Bursa Milletvekili

dünyada azalan et fiyatları Türkiye'de artmaya devam ediyor.

29 Ocak 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Tarım & Gıda

Et Fiyatları Dünyada Azalırken, Bizde Artıyor

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de kırmızı et tüketiminin az olduğuna dikkati çekti. Yanlış politikaların tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin giderek azalmasına yol açtığını belirten Sarıbal, buna bağlı olarak bu sektörlerde ithalata geçildiğini kaydetti.  Et ithalatındaki rakamlara işaret eden Sarıbal, yaşanan sorunların ithalat yoluyla çözülemeyeceğini, dünyada azalan et fiyatlarının Türkiye'de artmaya devam ettiğini bildirdi.

Türkiye’de Et Fiyatları Son 12 Yılda Yüzde 260 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2003’te bir kilogram dana, koyun, tavuk ve balık etinin ortalama kg fiyatı 6,5 TL iken, 2015 Aralık itibariyle bu miktar 23,4 TL’ye çıktı.

dünyada azalan et fiyatları Türkiye'de artmaya devam ediyor. 1

2003 – 2015 arası et fiyatlarında toplamda 2,6 katlık artış meydana geldi. Hâlbuki bu dönemde dünyada et fiyatlarındaki artış yaklaşık %60’la sınırlı kaldı. Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) verilerine göre, özellikle 2009’dan sonra ciddi artışlar kaydeden et fiyatları 2014’ten sonra azalma eğilimine girdi.

dünyada azalan et fiyatları Türkiye'de artmaya devam ediyor. 2

Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin kırmızı et fiyatı verilerine göre son iki yıllık dönemde Türkiye kırmızı et fiyatları %32,4 oranında artarken aynı dönemde dünyada et fiyatları %8,2 oranında düştü.

Genel değerlendirmede, TÜİK, Ulusal Kırmızı Et Konseyi ve Gıda ve Tarım Örgütü verileri CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın iddiasını desteklemektedir.

Sarıbal’ın iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   29 Ocak 2016 Son Güncelleme:   1 Şubat 2016