Orhan Sarıbal CHP Bursa Milletvekili

AKP'li yıllarda tarımsal üretim yerinde saymış; hatta bazı ürünlerde gerilemiştir.

9 Haziran 2016 tarihinde Bursa ' söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Tarım & Gıda
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 9 Haziran 2016 Son Güncelleme: 10 Haziran 2016

Türkiye'de Tarımsal Alan ve Çiftçi Sayısı Azalıyor

CHP’li milletvekillerinin gündeminde bu hafta Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul’da katıldığı şehit cenaze töreni sırasında uğradığı saldırı vardı. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal konuşmasının devamında Türkiye’deki tarımsal üretimin durumu ile açıklamalarda bulundu ve AK Parti iktidarı döneminde tarımsal üretimin yerinde saydığını hatta bazı ürün gruplarında gerilediğini iddia etti.

Tarımsal Alan da Çiftçi Sayısı da Azaldı

Sarıbal’ın iddiasını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verilerini dikkate alarak değerlendirdik. Ürün bazında tarımsal üretim değerlerinin yanı sıra tarımsal alandaki ve çiftçi sayısındaki değişimleri de dikkate aldık. 2002-2015 yılları arasında Türkiye’nin toplam tarım alanının 2.500 hektarda fazla azaldığını gördük. Aynı dönemde Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçi sayısının da 2,5 milyondan 2,2 milyona indiğini görüyoruz.

AKP'li yıllarda tarımsal üretim yerinde saymış; hatta bazı ürünlerde gerilemiştir. 1

Diğer taraftan yoğun olarak tüketilen temel bazı tarla bitkilerinin 2002-2015 arasındaki üretim miktarında da bir azalma görülüyor. En ciddi üretim artışının yaşandığı ürünler Mısır ve ayçiçeği olurken, pamuk ve tütün üretiminde gözle görülür bir azalış gerçekleşmiş.

AKP'li yıllarda tarımsal üretim yerinde saymış; hatta bazı ürünlerde gerilemiştir. 2

Genel bir değerlendirme yaptığımızda istisnalar haricinde 2002-2015 yılları arasında tarımsal üretimde bir düşüş yaşandığını söyleyebiliriz. Üstelik bu zaman diliminde ekili arazi miktarı ve çiftçi sayısındaki azalmanın yanı sıra tarım sektörünün GSYH içindeki payının da  %12,2’den %8,8e gerilemeyi de hesaba katarsak tarım sektöründe bir gerileme olduğu daha açık bir şekilde ortaya çıkacaktır. Sonuç olarak CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın iddiasında kayda değer ölçüde doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   9 Haziran 2016 Son Güncelleme:   10 Haziran 2016