Orhan Sarıbal CHP Bursa Milletvekili

AKP iktidarda olduğu 15 yılda toplam yağlı tohum ve türevleri ithalatını 2 milyon tondan 6,5 milyon tona yükseltmiştir. Yağlı tohumlarda tamamen dışa bağımlı olan Türkiye, üretimini artırmak zorundadır.

15 Mart 2018 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Tarım & Gıda

Yağlı Tohum Üretimi de, İthalatı da Artıyor

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında “AKP iktidarda olduğu 15 yılda toplam yağlı tohum ve türevleri ithalatını 2 milyon tondan 6,5 milyon tona yükseltmeyi başarmıştır. Yağlı tohumlarda tamamen dışa bağımlı olan Türkiye, üretimini artırmak zorundadır” iddiasında bulundu.

Türkiye sahip olduğu farklı iklim kuşakları sayesinde başta ayçiçeği olmak üzere soya, yerfıstığı, susam ve çiğit gibi yağlı tohumlar için önemli bir üretim merkezi konumunda. Yağlı tohumlar, özellikle işlenme süreçleri sonucunda katma değeri yüksek ürünler olarak piyasaya sürülebiliyor. Dolayısıyla yağlı tohumlar ithal edilmek yerine ülke içinde ham madde olarak üretildiğinde, elde edilen katma değer daha fazla oluyor. Türkiye’de toplam yağlı tohum üretim miktarı yıllar içinde sürekli artmakla birlikte, bu artış iç talebi karşılayamadığı için ithalat da bir yandan artmaya devam ediyor. 2002 yılında üretilen toplam yağlı tohum miktarı 2,5 milyon tonken, 2017 yılında 3,8 milyon tona kadar yükselmiş.

AKP iktidarda olduğu 15 yılda toplam yağlı tohum ve türevleri ithalatını 2 milyon tondan 6,5 milyon tona yükseltmiştir. Yağlı tohumlarda tamamen dışa bağımlı olan Türkiye, üretimini artırmak zorundadır. 1

Bu dönemde standart uluslararası ticaret sınıflamasına (SITC, Rev.3) göre yağlı tohumlar ve yağ veren meyvelerin ithalat tutarı 223 milyon dolar seviyesinden, 1,7 milyar dolara kadar yükselmiş. Aynı dönemde bu ürün grubundaki ihracat ise 26 milyon dolardan, 223 milyon dolara çıkmış.

AKP iktidarda olduğu 15 yılda toplam yağlı tohum ve türevleri ithalatını 2 milyon tondan 6,5 milyon tona yükseltmiştir. Yağlı tohumlarda tamamen dışa bağımlı olan Türkiye, üretimini artırmak zorundadır. 2

Yağlı tohum ve türevlerinin ithalat tutarındaki artış, miktarsal olarak da Orhan Sarıbal’ın iddialarını destekler oranda atış göstermiş. Dünya Gazetesi’nin Türkiye Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği verilerine dayandırdığı habere göre, yağlı tohum ürünleri ithalatı 2002 yılında 1,9 milyon tondan, 2016 yılında 6 milyon 230 bin tona kadar yükselmiş.

Sonuç olarak;

Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   19 Mart 2018