Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Orhan Sarıbal Bursa Milletvekili | CHP

2017’de tarımsal kesime 12,7 milyar lira destek verildi; aynı dönemde 8 ürünün ithalatına 20,6 milyar ödeme yapıldı.

26 Temmuz 2018 tarihinde TBMM'de söylendi.
Okuma Süresi   2 Dakika

Tarımsal Destek Miktarı

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, 26 Temmuz Perşembe günü TBMM’de yaptığı basın toplantısında 2017’de çıkarılan bazı Bakanlar Kurulu kararnamelerini gündeme taşıdı. Sarıbal, bu kararnameler sebebiyle birçok tarımsal üründe gümrük vergisinin sıfırlandığını ve böylece ithalat miktarlarında rekor kırıldığını belirtti. Sarıbal konuşmasında, 2017 yılında aralarında buğday, mısır, soya, ayçiçeği, pamuk, sığır, koyun ve kırmızı etin de olduğu 8 ürünün ithalatına 20,6 milyar liralık ödeme yapıldığını; buna karşın aynı dönemde tarımsal kesime 12,7 milyar liralık destek verildiğini iddia etti.

Destek Miktarları İthalat Miktarının Gerisinde

Orhan Sarıbal’ın iddiasını kontrol etmek için öncelikle TÜİK’in sağladığı ithalat verilerini kullanıyoruz. İthalat veri setinin içerisinde uluslararası sınıflandırma sistemlerine uygun olarak tasnif edilen ithalat ürünlerinden iddiada geçenleri baz alarak hazırladığımız tablo şöyle:

Yine aynı dönemde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan tarımsal desteklere dair veriyi de Bakanlığın web sitesinde yer alan 2018 bütçe sunuşu üzerinden inceliyoruz. Bu sunuştaki bilgilere göre, 2013’ten itibaren Bakanlık tarafından sağlanan tarımsal destek miktarları şöyle:

Kaynaklardan erişilen bilgiler, iddiadakilere oldukça yakın görünüyor.

Sonuç olarak;

Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal 'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
MUTLAKA İZLEYİN:

Türkiye'nin Dış Ticareti