Oktay Vural MHP İzmir Milletvekili

Diğer partilerin 30 Mart seçimindeki oylarını koruması, HDP’nin de seçime bağımsız girmesi halinde AK Parti tek başına iktidar olamıyordu.

5 Mayıs 2015 tarihinde CNN Türk Canlı Yayını 'nda söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Politika
Batuhan
BATUHAN ERSUN
Yayın Tarihi: 5 Mayıs 2015 Son Güncelleme: 7 Mayıs 2015

Seçim Senaryoları

Seçim gününe yaklaşırken siyasetin gündeminde büyük bir yer kaplayan HDP’nin barajı aşıp aşamayacağı tartışmaları da sürüyor. 5 Mayıs 2015 akşamı CNN Türk canlı yayınına konuk olan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, kendisine yöneltilen “HDP barajı geçerse sevinir misiniz?” sorusuna verdiği yanıtın bir kısmında; “Diğer partilerin 30 Mart seçimindeki oylarını koruması, HDP’nin de seçime bağımsız girmesi halinde AK Parti tek başına iktidar olamıyordu.” iddiasında bulundu.

Bu iddiayı analiz etmek için 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerin sonuçlarına bakacağız. Ancak bilinmesi gereken temel noktalardan biri, HDP’nin o seçimde aldığı toplam oy oranı ile 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde çıkarabileceği bağımsız milletvekili sayısının tam olarak bilinemeyeceği. Çok iyi bir strateji sonucu, maksimum sayıda milletvekili çıkartmak için bir çalışma yapılırsa, çok büyük sayılarda olmasa bile öngörülerden farklı durumlar oluşabilir.

30 Mart Yerel Seçim Sonuçları

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde, il genel/belediye meclislerine göre, AK Parti %43,3 oy oranına sahipken, CHP %25,6, MHP %17,6 ve BDP+HDP %6,6 oy oranına sahip görünüyor. Oktay Vural’ın iddiası, HDP önümüzdeki seçime bağımsız adaylarla girse ve partiler bu oy oranlarını direkt olarak seçime yansıtsalar, AK Parti’nin tek başına iktidar olmak için yeterli sandalye sayısı olan 276’ya ulaşamayacağı. Bunu test edebilmek için de, Demokrasi Denetçileri adlı oluşumun, kamuoyu tarafından da sıklıkla referans verilen ‘Seçim Simülasyonu’ çalışması kullanacağız. Bu çalışma bizlere, belli parametreler karşılığında partilerin alacakları oy oranlarının, mecliste onlara kaç sandalye kazandıracağını gösteriyor.

Seçim Simülasyonuna, yukarıda da bahsettiğimiz 2014 yerel seçimleri oy oranlarını girdiğimizde, ve HDP’nin seçime bağımsız adaylar ile gireceğini parametre olarak eklediğimizde, ortaya çıkan tablo bize AK Parti’nin 283 milletvekili alacağını söylüyor. Ufak hata payları ve HDP’nin bağımsız adaylar stratejisinin çok iyi olması durumlarını da göz önüne alsak bile, bu çalışmaya göre AK Parti milletvekili sayısının 275’e inebilmesi mümkün görünmüyor.

Diğer partilerin 30 Mart seçimindeki oylarını koruması, HDP’nin de seçime bağımsız girmesi halinde AK Parti tek başına iktidar olamıyordu. 1

Sonuç olarak, HDP’nin 2015 seçimlerine bağımsız adaylar ile girdiği ve tüm partilerin 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde aldığı oyları aldığı bir seçim ortamında, AK Parti’nin tek başına iktidar olamaması söz konusu olmadığından, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

İzmir Milletvekili Oktay Vural'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   5 Mayıs 2015 Son Güncelleme:   7 Mayıs 2015