Nurhayat Altaca Kayışoğlu CHP Bursa Milletvekili

Bursa 4'üncü büyük şehrimiz ve ihracatta da İstanbul'dan sonra 11 milyar 600 milyon dolarla 2'nci sırada fakat bütçeye aktardığı vergi oranında yatırımlardan payını alamıyor.

10 Mart 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Kent & İmar

Bursa Verdiği Verginin Karşılığını Alamıyor

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, bütçe görüşmelerinin soru cevap kısmında Maliye Bakanı Naci Ağbal’a çeşitli sorular yöneltti. Sosyal medya takipçilerinden gelen soruları Bakan Ağbal’a ileten Kayışoğlu, konuşmasının sonunda Bursa’nın dördüncü büyük şehir ve ihracatta Türkiye ikincisi olmasına rağmen bütçeye aktardığı vergi oranında kamu yatırımı almadığını iddia etti.

Bu tür iddialar farklı illeri temsil eden milletvekillerinin demeçlerinde de sıklıkla rastlanıyor. Kayışoğlu’nun iddiası da Bursa’nın verdiği vergiyi yatırım olarak geri alamadığı yönünde.

Bursa 4'üncü büyük şehrimiz ve ihracatta da İstanbul'dan sonra 11 milyar 600 milyon dolarla 2'nci sırada fakat bütçeye aktardığı vergi oranında yatırımlardan payını alamıyor. 1

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2015 yılı için açıkladığı nüfus verilerine göre Bursa 2,8 milyon nüfusuyla Türkiye’nin 4. büyük şehri. Türkiye nüfusunun %3,6’sı Bursa’da yaşıyor.

Bursa 4'üncü büyük şehrimiz ve ihracatta da İstanbul'dan sonra 11 milyar 600 milyon dolarla 2'nci sırada fakat bütçeye aktardığı vergi oranında yatırımlardan payını alamıyor. 2

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2015 yılı ihracat rakamlarına göre de Bursa 11,6 milyar dolarlık ihracatla İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Türkiye’nin 133 milyar dolarlık ihracatının %8,7’si Bursa kayıtlı firmalar tarafından yapılıyor.

Bursa 4'üncü büyük şehrimiz ve ihracatta da İstanbul'dan sonra 11 milyar 600 milyon dolarla 2'nci sırada fakat bütçeye aktardığı vergi oranında yatırımlardan payını alamıyor. 3

Gelirler İdaresi Başkanlığı verilerine göre Aralık 2015 sonu itibariyle Bursa’dan 12,6 milyar TL’lik vergi tahsil edildi. Fakat Kayışoğlu’nun iddia ettiği gibi bunun sadece 610 milyon TL olan kısmını kamu yatırımı olarak geri aldı. Bir başka açıdan da, Türkiye’de toplam vergi tahsilatının %2,7’sini karşılayan Bursa, toplam kamu yatırımlarının ise sadece %1,7’sini alabildi.

Bursa 4'üncü büyük şehrimiz ve ihracatta da İstanbul'dan sonra 11 milyar 600 milyon dolarla 2'nci sırada fakat bütçeye aktardığı vergi oranında yatırımlardan payını alamıyor. 4

İllerin toplam kamu yatırımı ve vergi tahsilatı oranları arasındaki farka bakıldığında Bursa’nın genel dağılımda başı çektiği söylenebilir. İstanbul, Kocaeli ve İzmir bu sıralamada Bursa’nın önünde yer alıyorlar. Fakat noktada bir şeyi hatırlatmakta fayda var. Kalkınma Bakanlığı kamu yatırımlarını veri haline getirirken birden çok ili barındıran projeleri "muhtelif iller" kategorisinde değerlendiriyor. 2015 yılı için harcanan kamu yatırımlarının % 43'ü de bu kategoride bulunuyor. Bu kategorinin alt kalemlerine ulaşılamadığından analiz Bakanlığın iller için yayınladığı veriler üzerinden sonuçlandırıldı. 

Bursa 4'üncü büyük şehrimiz ve ihracatta da İstanbul'dan sonra 11 milyar 600 milyon dolarla 2'nci sırada fakat bütçeye aktardığı vergi oranında yatırımlardan payını alamıyor. 5

Genel değerlendirmede, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun Bursa’nın verdiği vergiler oranında kamu yatırımı alamadığına dair iddiasında doğruluk payı vardır. 

Sonuç olarak;

Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   10 Mart 2016 Son Güncelleme:   11 Mart 2016