Nurettin Demir CHP Muğla Milletvekili

Resmi olmayan rakamlara göre işsiz sayısı 5,5 milyona dayandı.

12 Kasım 2014 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme

İşsiz Sayısı

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir 12 Kasım 2014 tarihinde TBMM’de yaptığı açıklamada Türkiye’de işsizlik konusuna değindi. Son dönemlerde bir başka CHP Milletvekili, Hurşit Güneş de benzer bir şekilde işsizlik rakamlarına dair açıklamada bulunmuş ve Doğruluk Payı tarafından analiz edilmişti. Söz konusu analize referanslardan ulaşabilirsiniz.

Demir konuşmasında en son yayınlanan resmi verilere göre Türkiye’de işsizliğin yüzde 9,8’e yükseldiğini ve bunun yaklaşık 3 milyon işsize tekabül ettiğini aktardı. Daha sonra Demir, resmi olmayan rakamlara göre ise işsiz sayısının 5,5 milyona ulaştığını iddia etti.

Umutsuzlar ile İşsiz Sayısı 5 Milyon 446 Bine Ulaşıyor 

TÜİK’in işsizlik hesaplamasına dair eleştiriler bir süredir dillendiriliyor. Örneğin DİSK’in Eylül ayından yayınladığı bir rapora göre "iş arayacak durumda olup da bulamadığı için aramayan" yani "umutsuzlar"ın hesaba katılmasıyla işsiz sayısının arttığı görülüyor. Bu rapora göre asıl işsiz sayısı 5 milyon 168 bin seviyesinde.

Nitekim, TÜİK’in İşgücü Anketi'ne bakıldığında "iş aramayıp, çalışmaya hazır olanlar" grubunda belirgin bir artış görünüyor. TÜİK en son yayınladığı veri olan temmuz rakamlarına bakıldığında, halihazırdaki işsiz sayısına ek olarak, 2 milyon 579 bin kişinin de bu umutsuzlar ordusunda olduğu anlaşılıyor.

Bu durumda umutsuzlar ile beraber işsiz sayısı 5 milyon 446 bin’e ulaşmış oluyor. Dolayısıyla TÜİK’in sağladığı resmi işsiz rakamlarına, "umutsuzlar" da eklendiğinde Nurettin Demir’in iddiasındaki rakamsal veriler doğrulanmış oluyor.

Bu sebeple Demir’in iddiasında doğruluk payı vardır diyebiliriz.

Sonuç olarak;

Muğla Milletvekili Nurettin Demir'in İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   12 Kasım 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970