Numan Kurtulmuş AK Parti Kültür ve Turizm Bakanı

(Suriye yardımlarının) 4 yılda Türkiye'ye maliyeti yaklaşık 5 milyar $. Avrupa ülkeleri, batılı ülkeler, İslam ülkeleri, uluslararası kuruluşlar, hepsinin katkısı ise 245 milyon $.

4 Ocak 2015 tarihinde Mardin 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Güvenlik
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 4 Ocak 2015 Son Güncelleme: 18 Ağustos 2017

Dünya Suriye'ye Ne Derece Yardım Ediyor?

Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş, 4 Ocak 2015’te AKP Mardin İl kongresinde Suriye’ye 4 yılda yapılan yardımların Türkiye'ye maliyetinin yaklaşık 5 milyar dolar olduğunu, buna karşın Avrupa ülkeleri, Batılı ülkeler, Doğu ülkeleri, İslam ülkeleri ve uluslararası kuruluşların toplam katkısının ise sadece 245 milyon dolar olduğunu iddia etmiştir.

Türkiye'den Suriyeli Sığınmacılara 2 yılda yaklaşık olarak 2,6 milyon dolar

Numan Kurtulmuş’un bu iddiası ilk etapta kulağa son derece abartılı gelmektedir. Ancak 2011-2013 yıllarına ait TİKA verilerine bakıldığında Türkiye’nin Suriye için önemli miktarda maddi yardım sağladığı görülmektedir. TİKA verilerine göre Suriye krizinin başladığı 2011 yılında 18,95 milyon dolarlık acil yardım yapılmıştır. 2012 yılında Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için harcanan tutar 980 milyon dolara yaklaşmış, 2013 yılındaki toplam maddi yardım ise 1,6 milyar doları bulmuştur. TİKA henüz 2014 için resmi bir rapor yayınlamamıştır ancak önceki yıllardaki artışı göz önüne aldığımızda toplamda 5 milyar dolarlık yardım seviyesine ulaşılması mümkün görünmektedir. Dikkat edilmelidir ki bu tutarın önemli bir kısmı Türkiye’de ikamet eden Suriyeli sığınmacıların temel ihtiyaçları için tahsis edilmiş, kalan kısmı ise Suriye sınırları içinde kalan kriz mağdurları için harcanmıştır.

Numan Kurtulmuş’un iddiasının esas abartılı kısmı ise neredeyse dünyanın geri kalan kısmının tamamının Suriye’deki kriz için mobilize ettiği yardım tutarıyla ilgilidir. Bu iddiadaki abartı sadece ABD ve Birleşmiş Milletler’in Suriye için tahsis ettikleri yardım tutarlarına bakarak anlaşılabilir. ABD Uluslararası Yardım Ajansı USAID’in verilerine göre, ABD’nin Suriye için 2011’den bu yana yaptığı insani yardımın toplam tutarı 3 milyar doların üzerindedir. BM’nin 2013’de Suriye için yürürlüğe koyduğu iki farklı yardım programı: Suriye İnsani Yardım Destek Planı (SHARP) ve Suriye Bölgesel Mülteci Destek Planı (RRP) ile 2014 senesinde toplamda 6,02 milyar dolarlık yardım sağlanması hedeflenmiş, yıl sonunda bu hedefe ulaşılamasa da toplamda 3,28 milyar dolarlık yardım tutarı gerçekleştirilebilmiştir.e

Genel bir değerlendirme yapıldığında Türkiye özellikle ülke sınırları içerisindeki Suriyeli sığınmacılara yardım konusunda maddi kaynakları en cömert şekilde kullanan ülkelerin başında gelmektedir. Ancak bu durum diğer ülkeler ve uluslararası kuruluşların Suriye’deki savaş mağdurlarına yardım konusunda Türkiye’ye kıyasla çok pasif kaldıkları anlamına gelmemektedir.

 

Sonuç olarak Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un iddiasında büyük oranda doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   4 Ocak 2015 Son Güncelleme:   18 Ağustos 2017