Numan Kurtulmuş AK Parti Kültür ve Turizm Bakanı

Geçtiğimiz yılların ortalamalarıyla kıyaslandığında, ölümlü trafik kazalarında ciddi bir azalış görüyoruz. Bunda yolların kalitesinin yükseltilmiş olmasının, İçişleri’nin bayram öncesinde çıkardığı çok detaylı bir genelgenin payı var.

10 Temmuz 2016 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Kent & İmar
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 10 Temmuz 2016 Son Güncelleme: 14 Temmuz 2016

Ölümlü Trafik Kazaları Azalıyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, 11 Temmuz’daki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamasında çeşitli konulara değinen Kurtulmuş, sözü uzun bayram tatili boyunca yaşanan ölümlü trafik kazalarına getirerek son yıllarda bilhassa yeni yapılan yolların kalitesi ve yasal düzenlemeler sayesinde ölümlü trafik kazalarında ciddi bir azalış olduğunu iddia etti.

Kurtulmuş’un iddiasını incelerken hem genel hem de bayram dönemlerindeki trafik kazası istatistiklerini değerlendirdik. Emniyet Genel Müdürlüğü, Trafik Hizmetleri Başkanlığı sitesinde 2005-2014 yılları arasında Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı sorumluluk bölgelerinde meydana gelen kazalarla ilgili bilgilere ulaşmak mümkün. Kaynağa göre 2008 yılından itibaren olmak üzere tarafların anlaşarak kendi aralarında tutanak tanzim ettiği maddi hasarlı trafik kaza sayıları da tabloya dâhil edilmiştir.

Geçtiğimiz yılların ortalamalarıyla kıyaslandığında, ölümlü trafik kazalarında ciddi bir azalış görüyoruz. Bunda yolların kalitesinin yükseltilmiş olmasının, İçişleri’nin bayram öncesinde çıkardığı çok detaylı bir genelgenin payı var. 1

Elimizdeki verilere göre toplam trafik kazası sayısında 2012 yılına değin devamlı bir artış olmuş. Görüldüğü gibi ölüm sayıları ile yaralanma sayıları arasında doğru orantı yoktur. Trafik kazaları neticesinde ölen insan sayısı 2007-2014 yılları arasında yüzde 30 civarında azalmakla birlikte yaralı sayısının devamlı olarak arttığını görüyoruz. Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinde ayrıca trafik kazalarına neden olan unsurlara da ulaşmak mümkün. Bu verilere göre Kurtulmuş’un iddia ettiği gibi yeni yapılan yolların trafik kazalarını azalttığını söylemek ise pek mümkün değil. Emniyet Müdürlüğü internet sitesinden ulaşabildiğimiz kısıtlı verilere göre 2012 yılında ölüm ve yaralanma ile sonuçlanan trafik kazalarının binde 63’ü yol kusurundan kaynaklanmaktayken, 2013’te bu oran binde 1,02 ve 2014’te binde 0,94 olmuştur.

Geçtiğimiz yılların ortalamalarıyla kıyaslandığında, ölümlü trafik kazalarında ciddi bir azalış görüyoruz. Bunda yolların kalitesinin yükseltilmiş olmasının, İçişleri’nin bayram öncesinde çıkardığı çok detaylı bir genelgenin payı var. 2

Son 10 Yılda Bayramlarda Günlük Ortalama 17,4 Kişi Trafik Kazalarında Hayatını Kaybetti

Emniyet Genel Müdürlüğü verileri ve çeşitli medya kanallarından derlediklerimiz doğrultusunda son yıllarda bayram dönemlerinde yaşanan trafik kazaları ile ilgili veriler ise aşağıdaki tablodaki gibidir. Tabloya göre 2005-2016 yılları arasındaki bayram tatillerinde trafik kazaları neticesinde günlük ölüm ortalaması 17,4’tür. Bu oran 2005-2009 arasında günlük 20,2 iken 2010-2016 arasında ise 14,6’dır. 9 günlük 2016 Ramazan Bayramı tatilinde gerçekleşen trafik kazalarında ise günlük ortalama 15 kişi hayatını kaybetmiştir.  Bu durumda son yıllarda gerçekleşen bayramlarda trafik kazaları neticesinde hayatını kaybeden kişi sayısında bir azalma olduğunu söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz yılların ortalamalarıyla kıyaslandığında, ölümlü trafik kazalarında ciddi bir azalış görüyoruz. Bunda yolların kalitesinin yükseltilmiş olmasının, İçişleri’nin bayram öncesinde çıkardığı çok detaylı bir genelgenin payı var. 3
     Geçtiğimiz yılların ortalamalarıyla kıyaslandığında, ölümlü trafik kazalarında ciddi bir azalış görüyoruz. Bunda yolların kalitesinin yükseltilmiş olmasının, İçişleri’nin bayram öncesinde çıkardığı çok detaylı bir genelgenin payı var. 4

Sonuç olarak bayram tatillerinde gerçekleşen günlük ölüm sayılarında son yıllarda bir azalma olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu azalmada yeni yapılan yolların ya da mevzuat değişikliklerinin ne kadar etkili olduğunu bilemiyoruz. Bu durumda Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un iddiasında kayda değer ölçüde doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   10 Temmuz 2016 Son Güncelleme:   14 Temmuz 2016