Nihat Zeybekci AK Parti Ekonomi Bakanı

Rusya ile toplamda 32 milyar dolar civarında olan dış ticaret hacmimizin sadece 6 milyar dolarını ihracat yapabiliyoruz

15 Aralık 2014 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Genel Ekonomi

Türkiye-Rusya Arasındaki Ticaret Hacmi

TBMM’de geçtiğimiz haftadan bu yana bütçe görüşmeleri sürüyor. Bugün analiz edeceğimiz aktör de bütçe görüşmeleri sırasında açıklamalar yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi.

TBMM’de genel kurulda yapılan bütçe görüşmeleri sırasında sorulan sorulara yanıt veren Zeybekçi, Rusya ve Türkiye arasındaki ticaret hacmine dair açıklamalarda bulundu. Zeybekçi gelen bir soruya verdiği cevapta Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret hacminin 32 milyar dolar civarında olduğunu, bunun yalnızca 6 milyar dolarının Türkiye’den Rusya’ya yapılan ihracat olduğunu iddia etti.

Türkiye-Rusya Arasındaki Ticaret Hacmi 26.1 Milyar Dolar Civarında

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye ziyareti sonrasında tekrar gündeme gelen Türkiye-Rusya dış ticaretine dair verilere TÜİK üzerinden ulaştık. Bu verilere göre Rusya ve Türkiye arasındaki dış ticaret dengesi aşağıdaki tabloda görüldüğü gibidir (rakamlar dolar cinsindendir):

İhracat

İthalat

Toplam

5.021.990.461

21.104.649.792

26.126.640.253

Tablodan da anlaşılacağı gibi Rusya ve Türkiye arasındaki ticaretin hacmi 26.1 milyar dolar civarındadır. Ayrıca Türkiye’nin Rusya’ya yaptığı ihracat ise 5 milyar dolar civarındadır. İhracat rakamları, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin de verileriyle desteklenebilir. Bu verilere göre 2014 yılında, Kasım ayı da dahil olmak üzere, Rusya’ya yaklaşık 5.6 milyar dolarlık ihracat yapılmıştır.

Sonuç olarak, Rusya ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi Bakan Zeybekçi’nin iddia ettiği gibi 32 milyar dolar civarında değildir ancak ihracat verileri Zeybekçi’nin iddia ettiği rakamı bir miktar desteklemektedir.

Bu sebeple Zeybekçi’nin iddiasında kısmen doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   15 Aralık 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970