Nihat Zeybekci AK Parti Ekonomi Bakanı

Ağustos ayında tüm zamanların en yüksek (ihracat) değerine ulaştık.

12 Eylül 2017 tarihinde Yazılı Açıklama 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Genel Ekonomi

Ağustos İhracatı Rekor Düzeyde mi?

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci 5 Eylül tarihinde yazılı açıklamada bulunarak, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan, Ağustos 2017’ye ilişkin “Geçici Dış Ticaret Verileri”ni değerlendirdi. Zeybekci, tüm zamanların en yüksek ağustos ayı ihracat değerine ulaşıldığını iddia etti.

Nihat Zeybekci, Ağustos ayında ihracattan, bir önceki aya göre %12,36 artış ile 13 milyar 287 milyon dolar gelir elde edildiğini, ithalatın da %15,3 artış ile 19 milyar 164 milyon dolar seviyesine ulaştığını anımsattı. Açıklamada, tüm zamanların en yüksek Ağustos ayı ihracatına ulaşıldığı ve ihracatın güçlü şekilde artışını sürdürdüğü ifadeleri yer aldı.

Veriler Ne Söylüyor?

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin de yine geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir Ağustos Ayı Dış Ticaret Verisi mevcut. Ancak bu veriler, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı aylık ve yıllık verilerden, kullanılan farklı hesaplama metotlarından ötürü farklı değerler veriyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ve TÜİK’in önceki dönemlere ilişkin yayınladığı veriler incelendiğinde Zeybekci’nin söz konusu iddiasının tutarlı olduğu görülüyor. 2017 Ağustos yılında ulaşılan ihracat değeri, daha önceki yıllardaki Ağustos ayları verileriyle karşılaştırıldığında gerçekten de en yüksek düzeyde.

Ağustos ayında tüm zamanların en yüksek (ihracat) değerine ulaştık. 1
              

İhracatın İthalatı Karşılama Oranı Düşüşte

Ağustos ayı içerisinde ihracatın artış ivmesini korumuş olmasına karşın, ithalat değerlerinde de yaşanan artışa bağlı olarak dış ticaret açığında bir yükselme söz konusu olmuş. Örneğin, ihracatın ithalatı karşılama oranı 2016 yılı Ağustos ayında %71,1 iken, 2017 yılı Ağustos ayında %69,3 olarak gerçekleşmiş.

Tatile Rağmen İhracat Arttı

Ağustos ayı ihracat değerleri, 2017 içerisindeki en yüksek ihracat değerini ifade etmiyor. Ancak yaz aylarında genellikle ihracat ve ithalat değerlerinin yılın diğer aylarına göre kıyasla daha düşük seyrettiği düşünüldüğünde, bu olağan bir durum. Yine de bu yıl ağustos ayında, ay içerisindeki tatil günü sayısının fazlalığına rağmen ihracat, Zeybekci’nin de vurguladığı gibi ciddi bir artış göstermiş.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının resmi olmayan Ağustos ayı geçici dış ticaret verileri, Geniş Ekonomik Grupların sınıflamasına göre incelendiğinde, en çok ihracatın yatırım mallarında gerçekleştiği görülüyor. En çok ihracat yapılan fasıl da, 1 milyar 445 milyon dolarla "motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler ve diğer kara taşıtları" oldu.

Sonuç olarak, 2017 yılı Ağustos ayı ihracatı,  önceki yılların Ağustos ayı ihracat değerlerinden daha yüksek olduğundan,

Sonuç olarak;

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   12 Eylül 2017