Mustafa Varank Meclis Dışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı

Yılın ilk 7 ayında sanayi üretimindeki artış 7,3 olmuş ve geçen senenin aynı dönemine göre daha yüksek ve güçlü bir performans göstermiştir. Sanayi üretimi 22 aydır hız kesmeden büyümüştür.

17 Eylül 2018 tarihinde Yazılı Açıklamasında söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Genel Ekonomi

Sanayi Üretim Endeksi Sürekli Büyüyor mu?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 17 Eylül 2018’de yaptığı yazılı açıklamada, yılın ilk 7 ayında sanayi üretimindeki artışın 7,3 olduğunu, geçen senenin aynı dönemine göre daha yüksek ve güçlü bir performans sergilediğini ve sanayi üretiminin 22 aydır hız kesmeden büyüdüğünü iddia etti.

Sanayi Üretim Endeksi Nedir?

Sanayi üretim endeksi TÜİK internet sitesinde, ekonominin sanayi kesiminde meydana gelen gelişmelerin ve uygulanan ekonomik politikaların, kısa dönemde meydana gelen olumlu veya olumsuz etkilerinin ölçülebilmesi için kullanılan bir hesaplama yöntemi olarak tanımlanıyor. Sanayi üretim endeksi hesaplanırken herhangi bir yıl baz alınarak tarihsel değişim gösteriyor. TÜİK’in en güncel tarihli hesaplamalarında 2015 baz yılı olarak kabul ediliyor. Ayrıca sanayi üretim endeksi hesaplamasında sektörlere verilen ağırlıklar; madencilik %6,5, imalat %81 ve elektrik %12,5 olarak belirtiliyor.

Sanayi Üretim Endeksi Bazı Aylarda Azalış Gösteriyor

Mustafa Varank’ın bu iddiasının ilk kısmını ele alırken, öncelikle TÜİK’in yayınlamış olduğu yıllık ve aylık yayınlanan sanayi üretim endeksi verilerini inceledik. İddiada 2018’in ilk 7 ayındaki sanayi üretiminin 2017 yılının aynı dönemine göre daha iyi olduğu vurgulanıyor. 2017’de mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ilk 7 ayda ortalama 109,6 olmuştur. 2018 yılında ise ilk 7 ayda ortalama 117,4 olarak belirtilmiştir. Buradaki artış %7,1 olarak gerçekleşmiştir.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış son 22 aydaki sanayi üretim endeksi verilerini incelediğimizde ise, geçtiğimiz 22 ayın 8’inde sanayi üretim endeksinin bir önceki aya göre azaldığını gördük. Kasım, Aralık 2016, Mayıs, Ekim 2017 ve Ocak, Şubat, Mayıs, Haziran 2018 aylarında Türkiye’nin sanayi üretim endeksi gerilemiştir.

Yılın ilk 7 ayında sanayi üretimindeki artış 7,3 olmuş ve geçen senenin aynı dönemine göre daha yüksek ve güçlü bir performans göstermiştir. Sanayi üretimi 22 aydır hız kesmeden büyümüştür. 1
Sonuç olarak;

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   19 Eylül 2018