Mustafa Kamalak Meclis Dışı Saadet Partisi Genel Başkanı

12 yıl önce bu ülkede işsizlik oranı yüzde 6.6 idi, şimdi 11.3

8 Mayıs 2015 tarihinde Milliyet Gazetesi Röportajı 'nda söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Politika
BENGI CENGIZ
Yayın Tarihi: 8 Mayıs 2015 Son Güncelleme: 29 Mayıs 2015

AK Parti Öncesi İşsizlik Oranı

Yaklaşan seçimlerle beraber ekonomik göstergelere dair konular hemen her siyasi partinin gündeminde kendine yer buluyor. Bu konudaki bir örnek de sitemizin takipçilerinden bize iletilen, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak’a ait bir demeç. 8 Mayıs 2015 tarihinde Milliyet Gazetesi’ne röportaj veren Kamalak, röportajda işsizliğin Türkiye’nin en büyük problemi olduğunu belirterek, 12 yıl önce işsizlik oranının %6.6 olduğunu, şimdi ise bu oranın %11.3 olduğunu iddia etti.

Türkiye’de işsizlik oranları yükselişe mi geçti?

İşsizlik rakamları ve oranları siyasilerin gündeminde yer buldukça bizim de analizlerimize konu olmaya devam ediyorlar. Özellikle iktidarın performansını eleştirmek için gündeme gelen bu konu, TÜİK’in en güncel istihdam verilerini açıklamasıyla tekrar konuşulur oldu. Mustafa Kamalak’ın da hakkında bir iddiada bulunduğu bu konuyu incelemek için TÜİK istatistiklerine başvuracağız. Her ne kadar TÜİK’in işsizlik hesabı, ‘umutsuzlar’ denilen kesim, eksik istihdam, ücretsiz aile içi emek gibi birçok kalemi hesaplamaya dahil etmeyişi sebebiyle eleştiriliyor olsa da, ulusal istatistikler açısından en geniş veri setini sunduğu için TÜİK bu analizimizde kullanacağımız kaynak oldu.

TÜİK Verileri Ne Söylüyor?

TÜİK’in sağladığı verilere göre son 12 yılda, yani 2003 yılından en güncel verinin olduğu 2015 Şubat ayına kadar geçen süredeki işsizlik oranları aşağıdaki tabloda görülebilir.

12 yıl önce bu ülkede işsizlik oranı yüzde 6.6 idi, şimdi 11.3 1

2015 Şubat ayı verisi, son yıllarda artışa geçen işsizlik oranının en yüksek olduğu seviyelerden biri olduğu için dikkat çekiyor. Ancak, 2003 yılından beri işsizliğin genelde çift haneli oranlarda seyrettiği de dikkat çekiyor. Nitekim 2003 yılında işsizlik oranı yüzde 10.5 olarak belirtilmiş. Geçtiğimiz 12 yılın en düşük oranı ise yüzde 8.4 ile 2012 yılında gerçekleşmiş.

Mustafa Kamalak, her ne kadar Türkiye’de artmakta olan işsizliğe dikkat çekme niyetindeyse de, iddiasında dile getirdiği rakamlar verilerle uyuşmuyor. Bu sebeple Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak’ın iddiasında doğruluk payı yoktur. 

Sonuç olarak;

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   8 Mayıs 2015 Son Güncelleme:   29 Mayıs 2015