Mustafa Esgin AK Parti Bursa Milletvekili

BKM Kitap, Yalova yolundaki 17 bin metrekarelik yeni şubesiyle dünyanın en büyük kitap merkezini Bursa'mıza kazandırdı.

17 Ekim 2020 tarihinde Twitter'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Diğer

Dünyanın En Büyük Kitabevi Bursa'da mı?

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, 17 Ekim 2020’de resmi Twitter hesabından Bursa’da bulunan BKM kitabevinin yeni mağazasının açılışına katıldığına dair paylaşımlarda bulundu. Twitter hesabında, Bursa’da ziyaret ettiği kitabevinin 17 bin metrekarelik mağazasıyla dünyanın en büyük kitap merkezi olduğunu iddia etti.


Bursa’daki BKM Kitap Evi 17 bin Metrekare mi?

Bursa’da hali hazırda dördüncü şubesini İstanbul yolunda açmış olan Benim Kitap Merkezim (BKM)’in Yönetim Kurulu Başkanı Kutbettin Bingölballı. Mustafa Esgin’in Twitter’da kitabevini ziyaretinden paylaştığı fotoğraflarda kendisi de yer alıyor. Ayrıca Esgin, Kudrettin Bingölballı’nın Twitter hesabını da fotoğraflara etiketlemiş. Bingölballı’nın hesabı doğrulanmış bir hesap değil fakat Mustafa Esgin’in Twitter hesabı doğrulanmış bir hesap olduğu için Kudrettin Bingölballı’nın hesabı kendi hesabı olarak kabul edilebilir

Öte yandan kitabevinin 17 bin metre kare olduğuna dair açıklamaya BKM kitabın Yönetim Kurulu Başkanı olan Bingölballı’nın hesabındaki paylaşımlarında rastlanabilir. Ayrıca Bursa’nın yerel internet sitesi Haber 16’daki röportajında da kitabevinin yeni açılan şubesinin 17 bin metre karelik olduğundan bahsediyor. BKM’nin yeni şubesinde 10 milyon kitap toplanması da öngörülüyor.


Kutbettin Bingölballı Youtube Röportajı
Kutbettin Bingölballı Youtube Röportajı
Bursa BKM Kitabevi
Bursa BKM Kitabevi

Bursa’daki BKM Kitap Dünyadaki En Büyük Kitap Merkezi mi?

İran’ın başkenti Tahran’ın Abbasabad semtinde 2017’de açılan “Tehran Book Garden” (Tahran Kitap Bahçesi) dünyanın en büyük kitabevi olma özelliğini taşıyor. Bursa’daki kitap evi 17 bin metre kare idi. 65 bin metrekarelik Tahran’daki komplekste kitap mağazalarının yanında sinema ve tiyatro salonları, bilim merkezleri derslikler, sergi alanları, restoranlar ve oyun odaları bulunuyor. Kompleksin çevresi ise, büyük bir yeşil alanla çevrili. Binaları çevreleyen 45 bin metrekarelik açık arazide yapay bir göl, restoran ve kahve dükkânı bulunuyor. Ayrıca 5.000 araçlık bir park alanı da yer alıyor. Ayrıca ‘Tahran Kitap Bahçesi’nde sadece çocuklar için 40 binden fazla farklı eser bulunuyor.


Tahran Kitap Bahçesi
Tahran Kitap Bahçesi
Tahran Kitap Bahçesi
Tahran Kitap Bahçesi
Tahran Kitap Bahçesi
Tahran Kitap Bahçesi
Tahran Kitap Bahçesi
Tahran Kitap Bahçesi

Tahran Kitap Bahçesi açılmadan önce ABD'de de Barens and Nobel isimli kitabevi dünyanın en büyük kitap satış merkezi olarak Guinnes Rekorlar Kitabında kayda geçmişti. Bu kitabevi Tahran’daki kitabevinin neredeyse dörtte biri kadar. Henüz site güncellenmemiş olsa bile Tahran Kitap Bahçesi açıldıktan sonra dünyanın en büyük kitabevi ünvanı Newyork’tan Tahran’a geçmiş oldu.


Sonuç olarak, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin’in 17 Ekim 2020’de resmi Twitter hesabındaki paylaşımında iddia ettiği gibi Bursa’da yer alan kitabevi 17 bin metrekare. BKM kitabevinin Yönetim Kurulu Başkanı Kudrettin Bingölballı, bir röportajında bu iddiayı doğrular şekilde konuşuyor. Fakat, Mustafa Esgin’in Bursa’daki bu kitap merkezinin dünyanın en büyük kitap merkezi olduğuna dair iddiası doğru değil. Tahran’da 2017’de açılan “Tahran Kitap Bahçesi” isimli kompleks 65 bin metrekare, yani Bursa’daki kitap merkezinin neredeyse 4 katı büyüklüğünde. 

Sonuç olarak;

Bursa Milletvekili Mustafa Esgin'in İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   27 Ekim 2020