Melih Gökçek AK Parti Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı

Lahey ve Viyana bu ödülleri (AB’nin belediyelere dağıttığı 4 büyük ödül) 25 senede alırken, Ankara Büyükşehir Belediyesi bu ödülleri 8 senede almıştır.

28 Ekim 2017 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Kent & İmar

Melih Gökçek'in İstifasında Bahsettiği Ödüller Hangileri?

Geçtiğimiz günlerde istifasını veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, istifa konuşmasında başkanlığı süresince Ankara’nın aldığı çeşitli ödülleri ve başarıları sıraladı. Söz konusu açıklamalarda Gökçek, Avrupa Konseyi içerisinde yer alan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi oluşumunun yıllık olarak belediyelere çeşitli kriterlere göre dağıttığı ödüllere ve Ankara’nın bu ödüller anlamındaki başarısına dikkat çekmek isteyerek, Ankara’nın ödüllendirilme sıklığını Viyana ve Lahey (Den Haag) belediyelerininkiyle karşılaştırdı. Gökçek konuşmasında, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa Konseyi ödüllerini 8 senede alırken, Viyana ve Lahey’in bu ödülleri 25 senede aldığını iddia etti.

Ne Ödülleri Bunlar?

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi her yıl Avrupa Konseyi’ne bağlı ülkelerin belediyelerine 4 farklı ödül dağıtıyor. Gökçek’in de konuşmasında “4 büyük ödül” diye nitelendirdiği bu ödüller sırasıyla “European Diploma”, “Flag of Honour”, “Plaque of Honour” ve “Europe Prize”. İddianın bu noktada ölçülebilmesi için Ankara, Lahey ve Viyana belediyelerinin bu ödüllere hangi yıllar layık görüldüğünün karşılaştırılması gerekiyor.

Bu ödüller içerisinde “Europe Prize” yani “Avrupa Ödülü” en üst derece ve önem teşkil edeni. “Europe Prize”, Avrupa Konseyi tarafından seçilen belediyelere 1955 yılından beri her yıl taktim ediliyor. Bu ödül, Avrupa’nın birliğinin ve değerlerinin desteklenmesi yönünde çalışmalar yürüten şehirlere veriliyor. Resmi web sitesinde yer alan kazananlar listesine göre, Viyana ve Lahey Belediyeleri eş-kazananlar olarak 1958’de, Ankara Belediyesi de 2009 yılında bu ödülün sahipleri olmuş.

“Plaque of Honour (Şeref Plaketi)” de, 2001’den beri yine Avrupa Konseyi içerisinde yer alan önemli ödüllerden biri. Ankara, Avrupa Birliği bayrağının resmedildiği bu metal plaketin 2003 yılında başarılı projelerinden ve AB ile yakın iş birliğinden ötürü Avrupa Parlamenterler Meclisinde gerçekleşen tören ile sahibi oldu.

1961’den bu yana dağıtılan diğer ödül de “Flag of Honour”, yani Türkçe tabiriyle “Şeref Bayrağı”. Altın ipekle Avrupa Birliği bayrağının dekore edildiği ödülün, Avrupa Ödülüyle bir arada alınması Avrupa Birliği ülkeleri şehirleri için en önemli aşamalardan biri olarak addediliyor. Her yıl 20-25 belediyeye dağıtılan bayrakla bu zamana kadar 1000’e yakın belediye onore edildi. 2001 yılında da Ankara Büyükşehir Belediyesi bu ödülü almaya hak kazandı.       

Ankara'nın Başarıları

Avrupa şehir kriterlerine entegrasyon ve iş birliğinin ödüllendirilmesinde ilk aşama, belediyelere “European Diploma (Avrupa Diploması)”nın sunulması. 1988’den başlayarak, her sene Haziran ayında bu diploma Strasbourg’da gerçekleşen bir tören ile birçok farklı belediyeye aynı anda veriliyor. Ankara bu ödüle 2000 yılında başvuru yapmış ve 2001 yılında bu aşamayı atlamaya hak kazanarak direkt olarak bir üst kademe olan Şeref Bayrağı ile ödüllendirilmiştir.

Melih Gökçek’in iddiasında olduğu gibi başkanlığı döneminde Ankara Büyükşehir Belediyesi 8 sene içerisinde Avrupa Parlementerler Meclisi’nin ödüllerinin tamamını toplamıştır. Ancak, iddia edildiği gibi bu hızın Lahey ve Viyana’nın ödüllendirilme hızlarıyla kıyaslanması doğru bağlamda yapılan bir kıyaslama değil çünkü zaten söz konusu bu iki belediye de 1958 yılında mevcut olan en yüksek ödülü almış durumdalar. Bu sebeple de daha alt kademe olan ödüllerin sonradan sahipleri olup olmamaları aslında bu analiz için makul bir ölçüt de değil.

Sonuç olarak;

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   30 Ekim 2017