Mehmet Şimşek AK Parti Başbakan Yardımcısı

Türkiye için AB, ABD’den 10 kat daha önemli bir ticari partner. Türkiye, ihracatının yüzde 50’sini AB’yle, yüzde 5'ini ABD’yle yapıyor.

19 Ocak 2017 tarihinde Davos 'ta söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Genel Ekonomi
FURKAN DEMIRBAŞ
Yayın Tarihi: 19 Ocak 2017 Son Güncelleme: 23 Ocak 2017

AB'nin İhracattaki Payı Artıyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Davos’ta 47. Dünya Ekonomik Forumunda “G20 Gündemi: Yeni Büyüme Yolu” başlıklı oturumda konuştu. Konuşması sırasında Türkiye’nin ihracatında AB’nin %50’lik ABD’nin ise %5’lik bir payı olduğunu ifade eden Şimşek, “Türkiye için AB, ABD’den 10 kat daha önemli bir ticari partner.” açıklamasında bulundu.

Analizimize Türkiye’nin ihracatında ABD ve AB’nin paylarını karşılaştırarak başlayalım. TÜİK tarafından, 2016 Kasım sonu itibariyle yayınlanan ihracat rakamlarına bakarsak, toplam ihracat 129 milyar dolar olarak gerçekleşirken, bu ihracatın %48’lik payını 62 milyar dolarla 28 AB ülkesi oluşturmuş. Toplam içinde %4.6’lık bir payı da 6 milyar dolarla ABD oluşturmuştur. Bu noktada Mehmet Şimşek’in açıklaması doğrudur. Türkiye ihracatında AB, ABD’ye göre çok daha baskın bir rol oynamaktadır.

Türkiye için AB, ABD’den 10 kat daha önemli bir ticari partner. Türkiye, ihracatının yüzde 50’sini AB’yle, yüzde 5'ini ABD’yle yapıyor. 1

AB ile ilişkilerin önemi açısından yıllara göre ihracat rakamları da oldukça etkili bir örnek olarak ortaya çıkıyor.

Türkiye için AB, ABD’den 10 kat daha önemli bir ticari partner. Türkiye, ihracatının yüzde 50’sini AB’yle, yüzde 5'ini ABD’yle yapıyor. 2

Grafikte son 3 yılın ihracat verilerine bakıldığı zaman, Türkiye’nin toplam ihracatı düşüşte iken, toplam ihracat ile AB’ye yapılan ihracat arasındaki farkın azalmasından anlaşıldığı üzere, ihracatta AB’nin payı ve Türkiye ekonomisindeki önemi yükseliştedir.

Sonuç olarak Mehmet Şimşek’in açıklamasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   19 Ocak 2017 Son Güncelleme:   23 Ocak 2017