Mehmet Özhaseki AK Parti Ankara Belediye Başkan Adayı

Spor desen, bu şehir 25 yıldır milli maç yüzü görmemiş.

21 Mart 2019 tarihinde Gazete Röportajında söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Kent & İmar

Ankara'da Milli Maç Oynanmıyor mu?

AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, 21 Mart 2019’da özel bir gazete tarafından yayımlanan röportajında Ankara’nın sorunlarını, vatandaşların geçmiş dönemde yaşamış olduğu sıkıntıları ve seçilmesi durumunda Ankara’da gerçekleştirmeyi planladığı altyapı, çevre, kültür sanat ve eğitim temalı projelerinden bahsetti. Bununla birlikte Mehmet Özhaseki, röportajı sırasında Ankara’da 25 yıldır A Milli Takım maçı yapılmadığını iddia etti.

AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin bu iddiasını ele alırken, TFF’nin resmi web sitesinde yer alan A Milli Takım’ın tarihçesini ve bugüne kadar ev sahibi olarak oynamış olduğu tüm maçların detaylarını inceledik.

Türkiye A Milli Futbol Takımı, ev sahibi olduğu müsabakaları 1923 yılından 1968 yılına kadar geçen 45 sene içerisinde sadece İstanbul ve Ankara’da oynamaktaydı. Çoğunlukla İstanbul’un ev sahipliği yaptığı A Milli Futbol Takımı maçlarının 1968’de İzmir’de de oynanmaya başlamasıyla yıllar içerisinde İzmir Ankara’yı geride bıraktı ve en çok maça ev sahipliği yapan 2. şehir oldu.

Spor desen, bu şehir 25 yıldır milli maç yüzü görmemiş. 1

Günümüze kadar Ankara’da özel ve resmi toplam 29 milli müsabaka yapan A Milli Futbol Takımı bu maçların 14’ünde sahadan galip ayrılmış, 10 maçta ise mağlup olan taraf olmuştu. Ankara’daki ilk maçını 1925 yılında Sovyetler Birliği ile yapan Türkiye A Milli Futbol Takımı, o maçtan 2-1’lik skorla mağlup ayrılmıştı.

Ankara’daki son milli maç ise bir özel maçtı. 3 Mart 2014’te Ankara 19 Mayıs Stadı’nda İsveç’i konuk eden milli takım bu maçtan Mevlüt Erdinç ve Olcan Adın’ın golleriyle 2-1 galip gelmişti.

Sonuç olarak, Ankara’da 25 yıldır A Milli Futbol takımı maçı oynanmıyor iddiası doğru değil. Ancak Türkiye A Milli Futbol Takımı, Ankara’daki son resmi maçını 1992 yılında Dünya Kupası eleme grubundaki rakibi San Marino ile oynamıştı. Türkiye, özel maç kapsamında ise son olarak 2003 yılında Moldova’yı, 2014 yılında da İsveç’i Ankara’da konuk etmişti.

Sonuç olarak;

Ankara Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki'nin İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   22 Mart 2019