Mahmut Tanal CHP İstanbul Milletvekili

Yolsuzluk/rüşvet oranlarınin artış gösterdiğini Adalet Bakanı söylüyor.

9 Kasım 2014 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar

Yolsuzluk Ciddi Boyutlarda Artıyor

CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal 9 Kasım akşamı twitter üzerinden yaptığı açıklamada yolsuzluk ve rüşvet oranlarının artış gösterdiğini ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın da bunu doğruladığını iddia etmiştir.

17-25 Aralık Olaylarında Neler Oldu?

17-25 Aralık olaylarının ardından muhalefet yetkilileri özellikle yolsuzluk konusunda yönelttikleri eleştiri oklarıyla iktidarı rahatsız ediyorlardı. Hatırlanacağı gibi ortaya çıkan yolsuzluk iddiaları nedeniyle bakan istifaları olmuş ve kabinede revizyon gerçekleşmişti. Bu dönemde birçok muhalefet milletvekili de ilgili bakanlıklara yolsuzluk iddiaları nedeniyle soru önergeleri sunmuşlardı.

Tanal’ın ifade ettiği iddia aslında MHP Ankara milletvekili Zuhal Topçu’nun 21 Şubat 2014’te Adalet Bakanlığı’na yönelttiği yolsuzluk suçlarının sayısı ile ilgili soru önergesine verilen cevabın içerdiği istatistiklere dayanıyor. TBMM’nin sitesinden de kolayca erişilebilen cevapta yolsuzluk suçu içerisinde değerlendirilen zimmet, ihaleye fesat karıştırma, dolandırıcılık, rüşvet ve kaçakçılık suçlarından verilen mahkumiyet kararlarının 2009 – 2012 arası değişimini içeriyor.

Yolsuzluk/rüşvet oranlarınin artış gösterdiğini Adalet Bakanı söylüyor. 1

Yazılı cevaptaki mahkumiyet sayılarını incelediğimizde 2009’dan bu yana mahkumiyet sayılarının % 67 oranında arttığını söyleyebiliriz. Fakat bu veriyi rüşvet ve yolsuzluk oranları artmış şeklinde okuyabileceğimiz gibi bu konuda hassasiyet artmış ve fazla mahkumiyet kararı verilmiş gibi de okumak mümkündür. Sağlıklı bir çıkarım yapabilmemiz için ek verilere ihtiyaç vardır.

Ek olarak, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bu yazılı cevabı ilk olarak haberleştiren Zaman gazetesini yalanlayarak öyle bir açıklamada bulunmadığını iddia etti, kısacası kendi bakanlığını yalanlamış oldu. Bu konuda Adalet Bakanlığı’nın ek bir açıklama yapmasını merakla bekliyoruz.

Genel değerlendirmede, CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal’ın iddiasında büyük oranda doğruluk payı vardır.

 

Sonuç olarak;

İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   9 Kasım 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970