Mahmut Tanal CHP İstanbul Milletvekili

Karantina şartlarına uymamak TCK’ya göre suçtur

23 Mart 2020 tarihinde Sosyal Medya 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Adalet
EMINCAN YÜKSEL
Yayın Tarihi: 23 Mart 2020 Son Güncelleme: 6 Nisan 2020

Karantina Şartlarına Uymamak Suç mu?

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, 23 Mart 2020 günü yapmış olduğu sosyal medya paylaşımında son zamanlarda dünyanın tek gündem konusu olan Koronavirüs’ün yayılmasını önleme amacıyla karantina altına alınanlara dair hukukî bir açıklamada bulundu. Yapmış olduğu paylaşımda virüs neticesinde karantinaya alınan insanların hastaneden ya da yetkililerin elinden kaçmaması gerektiğini belirten Tanal, karantina şartlarına uymamanın Türk Ceza Kanunu (TCK)’ya göre suç olduğunu iddia etti.

Türk Ceza Kanunu’nu detaylı olarak incelediğimizde, bulaşıcı hastalıklara ilişkin bir maddenin yer aldığı görülüyor. Türk Ceza Kanunu’nun “Topluma Karşı Suçlar” başlıklı 3. kısmının “Kamunun Sağlığına Karşı Suçlar” başlıklı 3. bölümünde yer alan 195. madde şöyle; “Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

Karantina şartlarına uymamak TCK’ya göre suçtur 1

Sonuç olarak, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın iddia ettiği gibi karantina şartlarına uymamak Türk Ceza Kanunu’na göre suç ve bu suçun 2 ay ila 1 sene arasında hapis cezası bulunuyor.

Sonuç olarak;

İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   23 Mart 2020 Son Güncelleme:   6 Nisan 2020