Mahmut Tanal CHP İstanbul Milletvekili

Gelir dağılımı adaletsizliği açısından dünya üçüncüsüyüz.

10 Aralık 2015 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    5 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 10 Aralık 2015 Son Güncelleme: 17 Aralık 2015

Mahmut Tanal'ın İddialarını Araştırdık

CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında cezaevindeki gazetecileri ve keyfi tutuklamaları vurgulayarak Türkiye’nin insan hakları konusundaki durumuyla ilgili bilgiler verdi. Konuşmasının sonunda Tanal, Türkiye’nin çeşitli alanlarda dünyadaki durumuyla ilgili iddialarda bulundu.

Tutuklu Gazeteciler

Tanal’ın iddialarından biri Türkiye’nin tutuklu gazeteci sayısı açısından dünya birincisi olduğu yönündeydi. Doğruluk Payı’nın daha önce yaptığı analizde de belirtildiği üzere Türkiye’nin basın özgürlüğü açısından karnesi çok da olumlu değil. Sınır Tanımayan Gazeteciler ve Freedom House’un ilgili göstergelerinde Türkiye son yıllarda yaşadığı ciddi düşüşlerle dikkat çekiyor. Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu verilerine göre, Aralık 2015 itibariyle 4’ü imtiyaz sahibi ve yazı işleri müdürü olmak üzere 32 gazeteci tutuklu veya hükümlü olarak cezaevlerinde bulunuyor. “Committe to Protect Journalists”in Aralık 2015 itibariyle yayınladığı verilere göre ise Türkiye’de cezaevindeki gazeteci sayısı 14. 49 gazetecinin cezaevinde bulunduğu Çin listede başı çekiyor. Türkiye, Mısır, İran ve Eritre’nin ardından dünyada tutuklu gazeteci sayısı bakımından 5. sırada geliyor. Platformun verileri dikkate alınsa bile Türkiye’nin Çin’in elinden bu kötü ünü alması şu an için mümkün görünmüyor. Bu nedenle, Tanal’ın bu iddiasında doğruluk payı yoktur.

Gelir dağılımı adaletsizliği açısından dünya üçüncüsüyüz. 1

 

Tanal’ın bir diğer iddiası çocuk işçiliğinde Türkiye’nin dünya ikincisi olduğu yönündeydi. Bu iddiayı değerlendirmek için Maplecroft’un verileri kullanıldı. Danışmanlık firması Maplecroft, Uluslararası Çalışma Örgütü rehber ilkeleri ve konvansiyonları temelinde çocuk işçiliği ile ilgili riskleri tespit edip değerlendirdiği Çocuk İşçiliği Endeksi’ni geliştirdi. Bu endekse göre dört farklı risk grubunda çocuk işçiliği konusunda veri bulunan ülkeler değerlendiriliyor. Bangladeş, Çad ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti çocuk işçiliği konusunda en yüksek risk bulunduran ilk üç ülke. Türkiye en yüksek riskten bir derece aşağısı olan yüksek risk grubundaki ülkeler arasında yer alıyor. Tanal’ın bu iddiasında da endeks verilerine göre doğruluk payı yok.

Gelir dağılımı adaletsizliği açısından dünya üçüncüsüyüz. 2

Tanal’ın diğer iddiası Türkiye’deki gelir dağılımıyla ilgiliydi. Türkiye’nin gelir dağılımı adaletsizliği bakımından dünya üçüncüsü olduğunu iddia etti. Fakat gelir eşitsizliğinin göstergelerinden biri olan Gini katsayısına bakıldığında Türkiye Tanal’ın iddia ettiği gibi bir sırada yer almıyor. İnsani Kalkınma Endeksi’nde verisi olan ülkeler arasında yapılan bir sıralamada gelir dağılımı en eşitsiz ülke Seyşeller oldu. Türkiye bu sıralamada 60. sırada yer alıyor. Tanal’ın bu iddiasında da doğruluk payı bulunmuyor.

Gelir dağılımı adaletsizliği açısından dünya üçüncüsüyüz. 3

Tanal, Türkiye’nin yolsuzluklar açısında dünya üçüncüsü olduğunu iddia etti. Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin her yıl yayınladığı “Corruption Perception Index”e (Yolsuzluk Algısı Endeksi) göre ise Türkiye 2014’te 64. sırada yer alıyor. Somali, Kuzey Kore, Sudan, Afganistan gibi ülkeler ise bu listenin en son sıralarında kendilerine yer bulabiliyorlar. Kısacası endeks verilerine göre Tanal’ın iddiasında doğruluk payı bulunmuyor.

Gelir dağılımı adaletsizliği açısından dünya üçüncüsüyüz. 4

Son olarak, Tanal’ın Türkiye’nin çocuk gelin sayısında dünya üçüncüsü olduğuna yönelik iddiası daha öncesinde Ekmeleddin İhsanoğlu ve Sezgin Tanrıkulu tarafından dile getirilmiş ve Doğruluk Payı tarafından analiz edilmişti. Bu iki analizde de az verinin bulunduğu bir alanda toplanabilen veriler incelendiğinde, çocuk gelin oranında Türkiye’nin değil ilk üçte, ilk yirmide bile olmadığı görülmektedir.

Gelir dağılımı adaletsizliği açısından dünya üçüncüsüyüz. 5

Genel değerlendirmede, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın çeşitli göstergelerde Türkiye’nin sıralamasıyla ilgili dile getirdiği beş iddiada da doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   10 Aralık 2015 Son Güncelleme:   17 Aralık 2015