Mahmut Tanal CHP İstanbul Milletvekili

Almanya’da 8 bin kilise 70 bin sağlık kurumu, Fransa’da 9 bin kilise 60 bin sağlık kurumu, Türkiye’de 90 bin cami 7 bin sağlık kurumu..

26 Temmuz 2017 tarihinde Kişisel Twitter Hesabı 'nda söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Sağlık
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 27 Temmuz 2017 Son Güncelleme: 7 Eylül 2017

Almanya ve Fransa'daki Kilise Sayıları, Türkiye'deki Cami Sayısının 10'da 1'i mi?

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Twitter hesabından paylaştığı bir görsel ile Türkiye, Fransa ve Almanya’yı sağlık ve ibadet kurumu istatistikleri üzerinden karşılaştırdı. Tanal, “Bilimden, bilgiden sağlıktan, eğitimden daha çok ahirete yatırım yapan bir ülke” yazılı görsel ile Almanya’daki kilise sayısının 8 bin, Fransa’da 9 bin olduğunu, sağlık kurumlarının ise 70 bin ve 60 bin civarında olduğunu, buna karşılık Türkiye’deki cami sayısının 90 bin, sağlık kurumu sayısın da 7 bin olduğunu iddia etti.

Almanya’da 8 bin kilise 70 bin sağlık kurumu, Fransa’da 9 bin kilise 60 bin sağlık kurumu, Türkiye’de 90 bin cami 7 bin sağlık kurumu.. 1

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2016 yılına ilişkin açıkladıkları verilere göre, Türkiye’deki güncel cami sayısının 87.381 olduğu görülüyor. Bu veriye göre Mahmut Tanal’ın paylaştığı görseldeki cami sayısı aşağı yukarı doğru.

Almanya’da nüfusun çoğunluğunu Katolik Hristiyanlar ve Protestan Hristiyanlar oluşturuyor. Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin 2012 yılında yayınladığı rapora göre, 2010 yılı sonu itibariyle ülkede 15.219’u Evanjelik Protestan, 11.524’ü de Katolik olmak üzere yaklaşık 27 bin kilise bulunuyor. Almanya’nın kilise üyelerine uyguladığı yüksek Kilise Vergisi sebebiyle son yıllarda birçok kişinin kiliseye olan bağlılıklarını bıraktıkları ve kilise sayısında giderek azalma olduğu biliniyor. Raporda da son yıllarda kilise sayısında bir azalma eğilimi olduğu görülmekte. 2010 sonrasına ilişkin veriler sitede paylaşılmasa da, en güncel sayı iddia edilenden çok daha fazla. Ve azalış trendi devam etse bile, ülkedeki toplam kilise sayısının iddiadakinden yaklaşık 3 kat fazla olduğu ortada.

Fransa’daki kilise sayısı da Tanal’ın iddia ettiğinin aksine, 2015 tarihli Le Monde gazetesinde yer alan habere göre, o dönemin Devlet Sekreteri Thierry Mandon, ülkede 11 milyon Katolik vatandaşa hizmet veren yaklaşık 40 bin kilise olduğunu açıklamış.

Sağlık Kurumları Arasındaki Fark İddia Edilen Kadar Büyük mü?

Söz konusu ülkelere ait ulaşabildiğimiz en güncel sağlık verileri ortak olarak 2015 yılından olduğu için karşılaştırmamızı bu yılı baz alarak gerçekleştirdik. TÜİK’in raporlarına göre, 2015 yılı itibariyle Türkiye’deki toplam sağlık kurumu sayısı 30.449. Bu sayıdan toplama dahil edilen sağlık ocakları, aile hekimliği birimleri, verem savaş dispanserleri, tarama eğim merkezi gibi yataksız tedavi oluşumları çıkarıldığında, geri kalan 1.533’ünü yataklı sağlık kurumları yani hastaneler oluşturuyor. Bu sayı OECD’nin raporunda da bu şekilde yer alıyor. Yine OECD’nin yayınladığı istatistiklere göre, 2015 yılında Fransa’da toplam hastane sayısı 3.089, Almanya’da 3.108.

Almanya’da 8 bin kilise 70 bin sağlık kurumu, Fransa’da 9 bin kilise 60 bin sağlık kurumu, Türkiye’de 90 bin cami 7 bin sağlık kurumu.. 2

Sonuç olarak, ulaşabildiğimiz veriler ile paylaşılan görselde iddia edilen sayılar örtüşmemektedir. Almanya ve Fransa’daki kilise sayısının iddia edilenden çok daha yüksek olduğu, Türkiye’deki sağlık kurumu sayısı ile iddiadaki diğer ülkeler arasındaki farkın belirtilenden çok daha az olduğu görülmektedir.

Sonuç olarak;

İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   27 Temmuz 2017 Son Güncelleme:   7 Eylül 2017