Lütfü Türkkan İYİ Parti Kocaeli Milletvekili

Özel sektörde; finansal kesimin dış borcu 170 milyar $, reel kesimin dış borcu 150 milyar $ olmak üzere, özel sektörün toplam dış borcu 320 milyar $’a yükseldi.

19 Mart 2018 tarihinde Twitter 'da söylendi.
Okuma Süresi    1 Dakika
Konu : Büyüme , Genel Ekonomi

Özel Sektörün Dış Borcu Tırmanıyor

İyi Partili Lütfü Türkkan, kişisel Twitter hesabında yer alan demecinde “Özel sektörde; finansal kesimin dış borcu 170 milyar $, reel kesimin dış borcu 150 milyar $ olmak üzere, özel sektörün toplam dış borcu 320 milyar $’a yükseldi.” iddiasında bulundu.

Bu konuyla ilgili Hazine Müsteşarlığı 3 aylık periyodlar halinde Dış Borç İstatistiklerini yayımlamakta. Hazine Müsteşarlığının yayımlamış olduğu bu verilerde en güncel veriler 2017 yılının 3. çeyreğine ait.

Özel sektörde; finansal kesimin dış borcu 170 milyar $, reel kesimin dış borcu 150 milyar $ olmak üzere, özel sektörün toplam dış borcu 320 milyar $’a yükseldi. 1

Bu verileri incelediğimizde Türkiye’nin dış borç miktarının yıllar içinde artış gösterdiğini görebiliyoruz.

En son yayımlanan 2017 3. çeyrek verilerine göre, Reel Sektörün toplam borcu iddiada yer alan verilere son derece yakın olarak 150,8 milyar dolar. Finans sektörünün toplam borcu ise iddiada yer alan 170 milyar doların biraz daha altında 157 milyar dolar olarak görünüyor. Toplam Özel sektör borcunun ise yaklaşık olarak 308 milyar dolar olduğunu söylemek mümkün.

Sonuç olarak;

Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   21 Mart 2018