Levent Gök CHP Ankara Milletvekili

Türkiye dünyada en fazla silah ithalatı yapan 7. ülke.

1 Eylül 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Güvenlik
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 1 Eylül 2016 Son Güncelleme: 2 Eylül 2016

Türkiye, Silah İthalatında Kaçıncı Sırada?

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin dünyada en fazla silah ithalatı yapan 7. ülke olduğunu iddia etti.

1950-2015 Arasında Türkiye 6. En Büyük Silah İthalatçısı Oldu

Analizimiz için dünyanın en etkili düşünce kuruluşları arasında adı anılan ve ağırlıklı olarak çatışma, silahlanma ve barış süreci konularında araştırmalara ev sahipliği yapan Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRA) verilerinden faydalandık. SIPRA verilerine göre, sadece 2016 yılı dikkate alındığında Türkiye en büyük 10 silah ithalatçısı arasında yer almıyor, ancak sıralamayı 2010-2015 dilimine genişlettiğimiz zaman Türkiye’nin yedinci sırada yer aldığını görüyoruz. 2010-2015 yılları arasında Türkiye’nin toplam silah ithalatı harcamaları 5 milyar 410 milyon doları buluyor.

Türkiye dünyada en fazla silah ithalatı yapan 7. ülke. 1

SIPRA veri tabanında zaman aralığını olabildiğince geniş tutarak 1950-2015 yılları için değerlendirme yaptığımız zaman Türkiye’nin dünyadaki en büyük 6. silah ithalatçısı olduğunu görüyoruz. Alternatif kaynak arayışında Dünya Bankası’nı incelediğimizde bu kurumun da SIPRA verilerinden faydalandığını ve aynı sonuca ulaştığını fark ettik.

Türkiye dünyada en fazla silah ithalatı yapan 7. ülke. 2

Levent Gök iddiasında Türkiye’nin 7. büyük silah ithalatçısı olduğunu belirtirken belirli bir zaman aralığına vurgu yapmamıştı. Ancak uzun vadede Türkiye’nin altıncı sırada yer alıyor olması sebebiyle iddiada doğruluk payı vardır diyoruz.

Sonuç olarak;

Ankara Milletvekili Levent Gök'ün İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   1 Eylül 2016 Son Güncelleme:   2 Eylül 2016