Levent Gök CHP Ankara Milletvekili

Türkiye’de bebek maması fiyatları son bir yılda yüzde 70 oranında artmıştır.

15 Mart 2018 tarihinde Soru Önergesi 'nde söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

Bebek Maması Fiyatları Son Bir Yılda Ne Kadar Arttı?

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök, 15 Mart Perşembe günü, Türkiye’de bebek maması fiyatlarındaki yükseliş ve bebek sağlığı konularında TBMM’ye bir soru önergesi verdi ve “Türkiye’de bebek maması fiyatları son bir yılda yüzde 70 oranında artmıştır.” iddiasında bulundu. Biz de söz konusu iddiayı TÜİK tarafından hazırlanan ortalama madde fiyatları verilerinden yararlanarak değerlendirdik.

Milletvekili Gök’ün açıklaması 2018 yılı Mart ayının ortasında yapıldığı ve henüz bu aya ait madde fiyatları güncellenmediği için, iddiada geçen bir yıllık zaman aralığının Şubat 2017’den itibaren geçerli olduğunu kabul ettik. Bu durumda TÜİK istatistiklerine bakıldığında, 2017 yılının Şubat ayında bir kilogram bebek maması (toz karışım formunda olan) fiyatının 77,50 TL olduğu görülüyor. İddiaya göre 2018 yılı Şubat ayında bebek maması fiyatının yüzde 70 artış göstermesi demek, fiyatın 54 lira 25 kuruş artarak 131,75 TL olmasını gerektiriyor. Fakat yine TÜİK istatistiklerinde bebek mamasının Şubat 2018 fiyatına bakıldığında, 99,20 TL olduğu görülüyor. Bu da bebek maması fiyatlarındaki bir yıllık yükselişin %28 oranında olduğu anlamına geliyor.

Türkiye’de bebek maması fiyatları son bir yılda yüzde 70 oranında artmıştır. 1

İstatistiklere bakıldığında bebek maması fiyatlarında özellikle son ayda ciddi bir artış gerçekleşse de, bir yıllık artış oranın %70’ten çok aşağıda, %28 seviyesinde olduğu görülüyor.

Sonuç olarak;

Ankara Milletvekili Levent Gök'ün İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   19 Mart 2018