Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı

Türkiye'de üreticiler iki Trakya büyüklüğündeki alanı geçinemediği, zarar ettiği için ekmiyor.

26 Nisan 2015 tarihinde Edirne 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Tarım & Gıda
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 26 Nisan 2015 Son Güncelleme: 29 Nisan 2015

Tarımsal Alanımız Azalıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne mitinginde yaptığı açıklamada Türkiye’de üreticilerin iki Trakya büyüklüğündeki alanı geçinemediği ve zarar ettiği için ekmediğini iddia etti.

TÜİK verilerine göre 2014 yılı itibariyle Türkiye’de 38,5 milyon hektar toplam tarım alanı var. Bu tarım alanlarının yaklaşık yüzde 40’ını çayır ve mera arazileri oluşturuyor. Tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerin ekildiği alanlar toplam tarım alanının yüzde 41’ini oluştururken meyveler, içecek ve baharat bitkilerinin ekildiği alanların oranı yüzde 8,5. 2014 yılı itibariyle ise nadasa bırakılan tarım alanı 4,1 milyon hektar ve bu alan yüzde 10,7’e tekabül ediyor.

Son 10 yılda yaklaşık 3 milyon hektar tarım alanı kaybedildi

2001 – 2014 döneminde toplam tarım alanı 2005 yılına kadar 41 milyon hektar seviyelerinde dalgalanma gösterirken bu yıldan sonra düşüş eğilimine girdi ve yaklaşık 3 milyon hektar tarım alanı kayboldu. Aynı dönemde meyveler, içecek ve baharat bitkileri ekilen alanlar nispi bir artış gözlemlenirken tahıl ve diğer bitkisel ürünler ekilen alanlarda 2,2 milyon hektar azalma gerçekleşti.

Türkiye’de nadasa bırakılan alanların ciddi oranda yüksek olması da verilerden çıkan dikkat çekici bir sonuç. Türkiye’de 1990 yılında 5,3 milyon hektar nadasa bırakılırken sonraki yıllarda bu miktar kademeli bir şekilde azalarak 4 milyon hektara kadar indi. Fakat yine de bu alanın büyüklüğü yüzölçümü 2,3 milyon hektar olan Trakya’yı yaklaşık olarak ikiye katlıyor. Hollanda bu alanın yaklaşık üçte biriyle 2014 yılında 85 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Hollanda tarım ürünleri ihracatında dünyada ABD’den sonra ikinci sırada.

Genel değerlendirmede, Kılıçdaroğlu’nun iddiası için kullandığı veriler açık kaynaklarla uyumludur. Fakat bu denli büyük bir alanın ekilmemesinin gerçek nedeni konusunda bilgilendiren güvenilir bir kaynak bulunamamıştır. CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü’nün tarım alanlarının ekilememesinin sebeplerini sorduğu soru önergesine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in verdiği yazılı yanıtta bakanlık, bu konuda somut bir cevap vermemiştir.

Sonuç olarak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddiasında kayda değer ölçüde doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   26 Nisan 2015 Son Güncelleme:   29 Nisan 2015