Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı

Tüketici kredisi, banka kredi kartı borç batağıdır. Borç batağındaki vatandaş sayımız 5 milyon

11 Nisan 2015 tarihinde İstanbul 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme

Kredi Borçları Artıyor

11 Nisan 2015 tarihinde İstanbul Kartal’daki mitingle seçim çalışmalarına görkemli bir start veren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seslendiği kitleye çarpıcı açıklamalar ve vaatlerde bulundu. Kılıçdaroğlu konuşmasında Türkiye’deki yoksulluk ve borçluluk rakamlarına dikkat çekerek, Türkiye’de bireysel kredi veya kredi kartı borcu olan kişi sayısının 5 milyon olduğunu iddia etti.

Risk Merkezi Verilerine göre borçlu sayısı 2.98 milyon kişi

Bireysel kredi veya kredi kartı üzerinden oluşan banka borçları muhalefet milletvekillerinin de zaman zaman dile getirdiği konular arasında. Kılıçdaroğlu’nun da iddiasının yer aldığı bağlam, benzer bir konuya işaret ediyor. Bu iddiayı incelemek için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin sağladığı verileri kullanacağız.

Risk Merkezi’nin sağladığı veriler 2009 yılından başlıyor. 2009’dan 2015 yılının ilk iki ayına dek oluşmuş ve halen yasal takipte olan borçlar aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Tüketici kredisi, banka kredi kartı borç batağıdır. Borç batağındaki vatandaş sayımız 5 milyon 1

2015 yılına kadarki sürede bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcu olan ve bu borcu yasal takibe düşmüş olan kişi sayısında belirgin bir artış gözlemleniyor. Özellikle 2013 yılından 2014 yılına geçerken bu kişilerin sayısının 640 binden, 942 bine ulaşmış olduğu görülüyor.

Söz konusu yıllar dahilinde bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcu olan kişilerin toplam sayısını, yıl toplamlarını ekleyerek bulamıyoruz. Bunun sebebi ise borcu yargıya birden fazla kez intikal etmiş kişilerin de bu toplamda yer alması. Dolayısıyla Risk Merkezi’nin verilerindeki toplama bakmamız gerekiyor. Bu toplama göre 2009 ve 2015 yılları arasında bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcu yasal takibe düşmüş kişi sayısı 2.98 milyon. Bu rakam da Kılıçdaroğlu’nun iddiasındaki 5 milyon rakamından oldukça düşük.

Dolayısıyla CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   11 Nisan 2015 Son Güncelleme:   14 Nisan 2015