Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı

Suç oranının en düşük olduğu belediyeler, CHP’li belediyelerdir.

17 Ekim 2017 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Adalet

CHP'li Belediyelerin Suç Sayıları

Partisinin grup toplantısında milletvekillerine hitap eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, suç oranının en düşük olduğu belediyelerin, CHP belediyeleri olduğunu iddia etti.

Adalet Bakanlığı verileri, suç oranlarını ancak il düzeyine kadar inceleme olanağı verdiği için, analizde il düzeyindeki belediyeleri dikkate aldık. 2014 yerel seçim sonuçlarına göre CHP Türkiye genelinde 226 belediyenin başkanlığını üstlenirken, bunlardan 6’sı büyükşehir olmak üzere toplam 14 tanesi il düzeyinde başkanlıklardı. CHP’nin hala belediye başkanlığını sürdürdüğü iller Aydın, Burdur, Çanakkale, Edirne, Eskişehir, Giresun, Hatay, İzmir, Kırklareli, Muğla, Sinop, Tekirdağ, Yalova ve Zonguldak’tır.

CHP’li il ve büyükşehir belediyelerinde özel kanunların yanı sıra, 5237 ve 765 sayılı Türk Ceza Kanunları uyarınca 2016 yılında il bazında açılan davalardaki toplam suç sayısını inceledik. İncelediğimiz illerdeki suç sayısını, 2016 adrese dayalı nüfus kayıt istemi verilerine göre, bu illere en yakın nüfusa sahip, ancak CHP’li olmayan belediyelerle karşılaştırdık.

Suç oranının en düşük olduğu belediyeler, CHP’li belediyelerdir. 1

Ortaya çıkan tablo Kılıçdaroğlu’nu doğrulamaktan çok uzak görünüyor. Birçok CHP’li il belediyesindeki suç sayısı, benzer nüfuslu illerin üzerinde. Örneğin 1 milyon 100 bin civarında nüfusu olan iki ilden Aydın’da 2016’da açılan davalardaki suç sayısı 52.975’ken, Van’da bu sayı 18.746. Benzer ölçüde büyük farklılıklar Çanakkale-Şırnak, Muğla-Mardin, Burdur-Hakkâri ve Edirne-Muş örneklerinde de gözlemleniyor.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   19 Ekim 2017 Son Güncelleme:   24 Ekim 2017