Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı

Nüfusun yüzde 50’si kendi seçtiği belediye başkanı tarafından yönetilmiyor.

28 Ekim 2017 tarihinde İstanbul 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Politika

Nüfusun yüzde 50’si kendi seçtiği belediye başkanı tarafından yönetilmiyor.

Son dönemde, İstanbul, Ankara ve Bursa gibi kalabalık şehirlerin büyükşehir belediye başkanları dahil olmak üzere beş ildeki belediye başkanlarının istifalarının ardından, “seçilmiş kişiler” üzerine olan tartışmalar yoğunluk kazandı. Bu tartışmalarla ilgili olarak, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu katıldığı Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen "Prof. Dr. Erdal İnönü’nün İzinde Siyasette Uzlaşma Kültürü" başlıklı anma toplantısında şu iddiada bulundu:

“Nüfusun yüzde 50’si kendi seçtiği belediye başkanı tarafından yönetilmiyor.”

Bu iddiayı incelemek için öncelikle kayyım atanan belediyelerdeki ve son dönemde istifa eden belediyelerdeki nüfus miktarına, ardından da son yerel seçimden bir süre sonra farklı sebeplerle istifa eden belediye başkanlarının bulunduğu bölgelerin nüfusuna bakıp Türkiye’deki genel nüfus miktarı ile karşılaştırma yapılmıştır.

Kayyım Atanan Belediyeler

01.09.2016 tarihinde yürürlüğe giren 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Belediye Kanunu'nda ciddi bir düzenleme yapılmıştır. İçişleri Bakanlığının yaptığı açıklamada şu ifadeye yer verilmiştir:

“Terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçuyla hakkında soruşturma açılan veya görevden uzaklaştırılan belediye başkan ve meclis üyelerinin yerine 15 gün içerisinde görevlendirme yapılması hüküm altına alınmıştır."

Bu açıklamayla birlikte, hakkında soruşturma açılan belediye başkanları görevlerinden alınmış ve yerlerine kayyım atanmıştır. Türkiye genelinde kayyım atanan büyükşehir, il ve ilçe belediyeleri aşağıda sıralanmıştır. Fakat bu süreçte belde belediyelerine de kayyım atanmasına rağmen nüfus miktarları hakkında detaylı bilgiye ulaşılamamasından ötürü, tabloda yalnızca adlarına yer verilmiştir.

Nüfusun yüzde 50’si kendi seçtiği belediye başkanı tarafından yönetilmiyor. 1

Nüfusun yüzde 50’si kendi seçtiği belediye başkanı tarafından yönetilmiyor. 2

Kayyım atanan belediyelerdeki toplam nüfus 6.366.566 kişiye denk düşmektedir. Bu belediyelerin ardından son dönemde istifa eden belediye başkanlarının yönetimde bulunduğu iller de incelenmiştir.

İstifa Eden Belediye Başkanları

Nüfusun yüzde 50’si kendi seçtiği belediye başkanı tarafından yönetilmiyor. 3

Bu altı ildeki toplam nüfus miktarı, 24.693.371 kişiye denk düşmektedir.

Diğer Sebeplerle İstifa Eden Belediye Başkanları

30 Mart 2014 yapılan son yerel seçimin ardından belirli bir süre geçtikten sonra, kimi belediye başkanları sağlık durumları, genel seçimlerde milletvekili olma isteği veya yönetimsel şikayetleri gibi sebeplerle görevlerinden ayrılmışlardır.

Nüfusun yüzde 50’si kendi seçtiği belediye başkanı tarafından yönetilmiyor. 4

Bu sebeplerle istifa eden belediye başkanlarının yaşadığı yerlerin toplam nüfusu ise, 3.302.561 kişidir.

Üç tablonun sonucunda, toplamda 34.362.498 kişi bulunmaktadır. Türkiye’nin güncel toplam nüfusu ise, 79.814.871 kişidir. Bu sayılara baktığımızda, an itibariyle tüm nüfusun %43’ü farklı sebeplerle seçtiği belediye başkanları tarafından yönetilmemektedir. Bu oran CHP liderinin iddiasındaki “yüzde 50” ifadesinden altta kalsa da, ciddi bir oran olduğundan ve işaret ettiği sorunu yansıtan bir oran olduğundan ötürü oldukça önemlidir.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   31 Ekim 2017 Son Güncelleme:   16 Kasım 2018