Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı

İstanbul, Şangay ve Bombay'ın ardından 'en kirli kentler'den biri...

26 Kasım 2014 tarihinde İstanbul 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Çevre & İklim

Dünyadaki En Kirli Şehirlerden Biri İstanbul Mu?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’da yaptığı konuşmada İstanbul’daki betonlaşmaya ve çevre tahribatına dikkate çekti ve İstanbul’un Şangay ve Bombay’ın ardından en kirli kentlerden biri olduğunu iddia etti.

Internet ortamında bu tür “en kirli şehirler” sıralaması yapan birçok siteye rastlamak mümkün. Genellikle bu sıralamalarda da Çin ve Hindistan gibi sanayileşmenin hızla ilerlediği ülkelerin şehirlerini görüyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Çin, Hindistan, Pakistan, Nepal Başı Çekiyor

Standart bir metodolojisi olmayan bu sıralamaların dışında Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 1600 şehri kapsayan araştırması en ciddi kaynak olarak öne çıkıyor. Bu araştırmada şehirlerin hava kirliği 1 metreküp hava içinde kir partikülü miktarına göre belirleniyor.

WHO’nun hava kirliliği ile ilgili bilgi notunda dünyanın en kirli şehirlerini dataseti yetersiz olduğu için kesin olarak tespit edilemeyeceğini fakat 1600 şehri kapsayan WHO datasetine göre hava kirliliğinde öne çıkan ülkeler arasında Çin, Hindistan, Pakistan ve Nepal gibi Asya ülkeleri olduğu belirtiliyor.

Hava Kirliliğinde Delhi İlk Sırada

Şehir bazında sıralamaya baktığımızda ise Delhi hava kirliliğinde başı çekiyor. İlk on sıra içerisinde 6 Hindistan, 3 Pakistan ve 1 İran şehri var.

Verileri bulunan 1600 şehir arasında İstanbul 316. sırada. Türkiye’nin en kirli havaya sahip şehri ise genel sıralamada 16. sırada bulunan Iğdır.

WHO sıralamalası dışında dolaşımda olan dünyanın en kirli şehirleri sıralamalarında da İstanbul’un ismine çok rastlandığı söylenemez.

Bu nedenle, Kılıçdaroğlu’nun iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   26 Kasım 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970