Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı

Hollanda’nın tarım geliri kaç milyon dolar bizim ise yarısını bile bulmuyor.

17 Ekim 2015 tarihinde Adana 'da söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Tarım & Gıda

Hollanda'nın Tarım İhracatı Başarısı

Siyasiler 1 Kasım seçimleri öncesinde sivil toplumdan farklı kesimlerle görüşmelere devam ediyor. Adana’da iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye ekonomisi ile ilgili bir takım açıklamalarda bulundu. Adana’nın tarımsal üretim potansiyeline değinen Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin yüzölçümü ve tarımsal arazi bakımından çok daha küçük olan Hollanda’nın yarısından bile az tarımsal gelir elde ettiğini iddia etti.

Hollanda’nın İhracat Gelirlerinin %20’si Tarımdan Geliyor

Hollanda gerçekten de dünyanın tarım devleri arasında yer alıyor. Dünyanın en büyük 25 gıda ve içecek üreticisinden dört tanesi Hollandalı ve bu şirketlerin 12’sinin Hollanda’nın çeşitli bölgelerinde üretim ve AR-GE tesisleri var. Avrupa’da tarım ve gıda sektörüne ayrılan AR-GE harcamaları bakımından Hollanda ikinci sırada yer alıyor. Çalışan nüfusunun sadece %4’ü tarımda istihdam ediliyor olmasına rağmen ABD’den sonra dünyanın ikinci büyük tarım ihracatçısı olan Hollanda, şüphesiz bu başarısını sadece geleneksel tarımsal üretime değil, yenilikçi iş modelleri ve teknolojilerine de borçlu olsa gerek.

BM Gıda ve tarım Örgütü FAO’nun resmi istatistik sitesinden Hollanda ve Türkiye’nin tarım ve hayvancılık ürünlerinden sağladığı ithalat ve ihracat değerlerini karşılaştırdık. 2012 yılı için iki ülkenin ihracat değeri ile ithalat değeri arasındaki farkı karşılaştırdığımızda arada yaklaşık 15 katlık muazzam bir fark olduğunu görüyoruz.

Hollanda’nın tarım geliri kaç milyon dolar bizim ise yarısını bile bulmuyor. 1

2014 verilerini incelediğimizde ise, farkın az da olsa kapandığını, Hollanda’nın 2014 yılında 81 milyar dolarlık tarım ihracatına karşın, Türkiye’nin 17 milyar doları aştığını görüyoruz. Ancak aradaki muazzam farkın sürdüğünü de kolaylıkla görebiliyoruz.

Ancak şaşırtıcı bir şekilde, tarımsal ürün değerlerine baktığımızda Türkiye’nin Hollanda’dan çok daha büyük ürün değerlerine sahip olduğunu görüyoruz. FAO’nun veri tabanına göre 2004-2006 sabit fiyatlarıyla 2013 yılında Hollanda’nın tarımsal ürün değeri 13,8 milyar dolarken, Türkiye’nin değeri 42 milyar doları buluyor.

Ürün değeri bakımından Türkiye Hollanda’nın yaklaşık olarak 3 katı fazla olmasına rağmen, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddiasındaki tarım gelirlerini ulusal net ihracat değeri olarak düşündüğümüzde bu iddiada doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   17 Ekim 2015 Son Güncelleme:   20 Ekim 2015