Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı

Hollanda'nın, Konya'dan küçük olmasına rağmen, yıllık tarım ürünleri ihracatı 185 milyar dolar ... Türkiye'nin ise 12 milyar dolar

31 Mart 2015 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Tarım & Gıda

Hollanda Bir Tarım Makinesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında hükümetin tarım politikasını eleştirerek, Hollanda’nın Konya’dan küçük olmasına rağmen yıllık tarım ürünleri ihracatının 185 milyar dolar olduğunu fakat Türkiye’nin 12 milyarlık tarım ürünleri ihracatı yapabildiğini iddia etti.

Türkiye, son yıllarda arttırdığı dış ticaret ivmesini tarımsal sektörde de sürdürdü. Türkiye’nin tarım ve ormancılık, balıkçılık ve gıda ürünleri ve içecek ihracatı 2002 yılında 3,6 milyar dolar seviyelerindeyken 2014 yılında bu rakam 17,4 milyar dolara çıktı. BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün 2012 verilerine göre sabit fiyatlarda net tarımsal üretim değeri bakımından Türkiye dünyada 6., Avrupa ülkeleri arasında ise 1. sırada.

Hollanda’nın tarımsal alanı Türkiye’den 20 kat küçük ama 3,5 kat fazla ihracatı var

Hollanda dünyanın en mekanikleşmiş tarım sektörüne sahip olan bir ülkesi ve tüm sektör ihracat odaklı olarak yapılandırılıyor. Hollanda’nın yüzölçümü Türkiye’den 18 kat, tarım alanları ise 20 kat daha küçük. Hollanda tarım sektörü, iş gücünün sadece %4’ünü kullanarak, Hollanda’nın toplam ihracatının %21’ini sağlıyor. Dünya domates, salatalık ve biber ihracatının üçte birini Hollanda yapıyor.

2014 yılı itibariyle Hollanda, 85 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatıyla ABD’den sonra dünyanın ikinci büyük ihracatçısı konumunda.

Genel değerlendirmede, Kılıçdaroğlu’nun iddiasında kullandığı verilerde ciddi yanlışlıklar bulunuyor. Yüzölçümleri bakımında Hollanda, Konya’dan küçük değil az miktarda büyük bir ülke. Hollanda’nın 2014  yılı ihracat rakamı 185 milyar dolar değil 85 milyar dolar. Türkiye’nin ihracat rakamı ise, yukarıda belirtilen üç kalem eklendiğinde 17,4 milyar dolar seviyelerinde. Bağlam açısından bakıldığında Hollanda’nın tarım sektörünün verimliliği açısından model bir ülke olduğu ve Türkiye ile arasında ciddi farklar olduğu kabul edilebilir.

Sonuç olarak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddiasında büyük oranda doğruluk payı yoktur

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   31 Mart 2015 Son Güncelleme:   1 Nisan 2015