Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı

Hiç kimse şunu unutmasın, imam hatipleri açan parti CHP’dir.

30 Eylül 2015 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Eğitim

İmam Hatipleri CHP mi Açtı?

Cumhuriyet Halk Partisi, ATO Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle 1 Kasım seçimi için hazırlanan seçim bildirgesini açıkladı. Bildirgenin detaylarını paylaşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin iktidara gelince imam hatip liselerini kapatacağına yönelik bir algı oluşturulmak istendiğini fakat bunun doğru olmadığını vurgulayarak imam hatipleri açan partinin CHP olduğunu iddia etti.

Katsayı Tartışması

İmam Hatip liseleri yakın tarihe kadar Türkiye’de eğitim alanında tartışılan konuların en başında geliyordu. Okulların eğitim sistemindeki yerinden bu liselerden mezun olan öğrencilerin başka bölümlerden seçim yapması için kat sayı engeline takılmasına kadar çeşitlenen tartışmalar, siyasi kutuplaşmanın da malzemeleri haline gelmişti. 2011 yılında üniversiteye giriş sınavlarında katsayı sisteminin kaldırılması ve imam hatip orta kısımlarının yeniden açılmasıyla tartışmalar bir nebze olsun kesildi.

Tarihsel sürece bakıldığında da imam hatip okullarının sayısı Türkiye siyasi hayatındaki değişimlere paralel olarak dalgalı bir seyir izlemiştir. İmam Hatip yetiştiren okullar ilk olarak 1924 yılında İmam Hatip Mektepleri adıyla 28 merkezde açıldı. Bu okullar öğrenci yetersizliği neden gösterilerek 1930 yılında kapandı. 1949’da başlatılan din görevlisi yetiştirme amaçlı kurslar 1951 yılında Demokrat Parti hükümeti tarafından açılan İmam Hatip Okulları’na kadar sürdü.

Hiç kimse şunu unutmasın, imam hatipleri açan parti CHP’dir. 1

1970’li yıllarda Milli Selamet Partisi’nin koalisyon ortaklığı yaptığı dönemlerde ciddi bir artış gösteren imam hatip okulları sayısı, 1980’lerde de bu ivmeyi sürdürdü. 28 Şubat süreci ve 8 yıllık kesintisiz temel eğitimin yürürlüğe girmesi ile okul sayısında azalma yaşansa da, AK Parti iktidarları döneminde imam hatip lisesi sayısı 1017’ye ulaştı.

İmam Hatip okullarının tarihsel süreci incelendiğinde Kılıçdaroğlu’nun iddiasında geçerlilik vardır. İlk İmam Hatip okulları 1924 yılında CHP hükümeti tarafından açılmıştır. Bu nedenle, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   30 Eylül 2015 Son Güncelleme:   1 Ekim 2015