Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı

Geçen hafta Meclis'te, bir haftada 100'ün üstünde kanun çıktı. Niye kimsenin haberi olmadı? Kavga olmadı, dövüş olmadı.

13 Mart 2017 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Politika

Meclisten Kavgasız Geçen Kanunlar

13 Mart Pazartesi günü Türkiye gündemine ilişkin çeşitli açıklamalarda bulunan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasında geçtiğimiz hafta TBMM’nin mutabakat halinde ve uyumlu çalışarak 100’ün üzerinde kanun çıkardığını iddia etti. Konuşmasından anlaşıldığı kadarıyla, Kılıçdaroğlu bu iddiasını da parlamentonun çalışmadığını savunan kesimlere, Meclis’te kavgasız bir şekilde çalışılıp, kanun çıkarılabildiğini kanıtlama amacıyla dile getirdi.

Geçen Haftaki Kanunların Sayısı

TBMM geçen hafta 7, 8 ve 9 Mart tarihlerinde çalıştı ancak bu tarihlerde oylanan kanunlar henüz TBMM web sitesinde “kanunlar” sekmesinde listelenmemiş. Bu sebeple tutanaklara dönüyoruz. Genel Kurul tutanaklarında kelime araması yaptığımızda 7 Mart 2017’de 18, 8 Mart 2017’de 32, 9 Mart 2017’de ise 26 tasarının kanunlaştığını görüyoruz. Yani geçen hafta TBMM’de toplam 76 kanun kabul edilmiş.

Ancak bu kanunların yanı sıra bir de, geçen hafta TBMM’de kabul edilen bir dizi uluslararası anlaşma mevcut. Hem TBMM Genel Kurulu Twitter hesabından takip ettiğimiz, hem de tutanakların incelenmesiyle doğruladığımız kadarıyla geçen hafta 74 adet uluslararası anlaşma kabul edildi. Dolayısıyla geçen hafta Meclis’te yapılan oylamalarda 150 kanun ve uluslararası anlaşma kabul edilmiş durumda. Bu oldukça yüksek bir sayı; nitekim geçen hafta Genel Kurul’da HDP milletvekilleri sıklıkla, referandum için kampanya dönemi başlamışken, uzun süredir Dış İşleri Komisyonları’nda beklemekte olan anlaşmaların Genel Kurul’a gelmesini ve bu sebeple de muhalefetin Meclis’te tutulmasını eleştirmişti.

Sonuç olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   13 Mart 2017 Son Güncelleme:   15 Mart 2017