Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkanı | CHP (Görevi Öncesi)

Değerli vatandaşlarım, bakın 12 yılda yarattıkları tablodan satır başları vereceğim size; 6 milyon 200 bin işsiz.

11 Nisan 2015 tarihinde İstanbul'da söylendi.
Okuma Süresi   4 Dakika
Konu Başlığı: Ekonomi

İşsizlik Verileri Ne Durumda?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran seçimleri için ilk mitingini İstanbul’da yaptı. Yoksulluktan kadın cinayetlerine kadar birçok alanda AK Parti iktidarını eleştiren Kılıçdaroğlu, hükümetin 12 yılda yarattıklarından bahsederken 6 milyon 200 bin işsiz olduğunu iddia etti.

Kılıçdaroğlu aynı iddiayı Mart ayının son haftasında partisinin grup toplantısında da dile getirmişti. İşsizlik ile ilgili birçok analizde belirtildiği gibi istihdam göstergeleri konusunun tartışmalı bir boyutu var. İktidar partisi ve muhalefet partileri farklı rakamları ifade ederek tartışmaya dahil oluyorlar.

TÜİK istihdam verisi toplamada yetkili resmi kurum. TÜİK’in veri toplarken dikkate aldığı işsiz tanımı kişinin son bir ay içerisinde belirlenen herhangi kanaldan biriyle iş araması yapmış olması. Şubat 2014 döneminden önce öngörülen süre üç aydı. Aralık 2014 dönemi için işgücü istatistiklerine göre, bu resmi tanıma uyan işsiz sayısı 3 milyon 145 bin.

Resmi işsiz tanımına uymayan ama çeşitli nedenlerle bir işte de çalışmayan kişiler işgücüne dahil olmayanlar kategorisine giriyor. TÜİK kişilerin işgücüne dahil olmama nedenleriyle ilgili istatistiki veriler de yayınlıyor.

Tabloda her türlü nedenin yanı sıra 2 hafta için işbaşı yapmaya hazır fakat çeşitli nedenlerle iş aramayan nüfusun miktarı dikkat çekiyor. 2014 yılında iş bulma ümidi olmadığı için iş aramayan 615 bin kişi var. Bunun dışında yine çalışmaya hazır olan fakat  mevsimlik  çalışma, ev  işleriyle meşgul olma, eğitim,  emeklilik, çalışamaz   halde  olma  gibi  nedenlerle  iş  aramayan kişi sayısı 1 milyon 869 bin. Muhalefet partilerinin temsilcileri iddialarında resmi işsiz tanımı verisi dışında işgücüne dahil olmama nedenlerini de dikkate alıyorlar. Örneğin 2014 yılı için işsiz ve çalışmaya hazır ama iş aramayan nüfusu bir arada kabul ettiğimizde rakam 5 milyon 337 bine çıkıyor.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR)’ın TÜİK verilerinden derlediği ve işsizlik tanımını daha geniş kabul ettiği sonuçlar ise miktarı daha da artırıyor. DİSK-AR,  ‘işinden memnun olmayan ya da daha fazla çalışmak istediği halde düzgün işler bulamadığı için çaresiz kısa süreli işler yapanlar’ı yani eksik ve yetersiz istihdam verilerini ekleyerek Aralık 2014 için toplam işsiz sayısını 6 milyon 665 bin olarak açıklıyor.

Genel değerlendirmede, TÜİK verilerinden ortaya çıkan bulguların farklı işsizlik tanımlarına göre farklı değerlendirildiği görülüyor. Bu nedenle herkesin üzerinde anlaştığı bir işsiz miktarından bahsetmek güç. Kılıçdaroğlu’nun kullandığı veriden hareketle geniş işsizlik tanımının dikkate alan bir iddia olduğu anlaşılıyor.

Sonuç olarak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddiasında kayda değer ölçüde doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
MUTLAKA İZLEYİN:

Kırılgan 5'li Arasında Enflasyon Oranı En Yüksek Ülke Türkiye