Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı

Çay, margarin, kuru fasulye, yoğurt, efendim tüp gaza kadar her şeye zam geldi ve hepsi de yüzde 10’nun üstünde, yüzde 20’nin üstünde. Asgari ücret yüzde 7,9 arttı.

21 Kasım 2017 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

Asgari Ücretteki Artış Pazardakinden Düşük

Kemal Kılıçdaroğlu, salı günü gerçekleştirdiği CHP Grup toplantısında, taşeron işçilerin durumunu ve asgari maaşla çalışanların sorunlarını ele aldı. Asgari ücret konusunda açıklamalarda bulunurken bu ücretle çalışanların maaşlarının en az 2.000 lira olması gerektiğini vurguladı ve şu iddiada bulundu:

Çay, margarin, kuru fasulye, yoğurt, efendim tüp gaza kadar her şeye zam geldi ve hepsi de %10’nun üstünde, %20’nin üstünde. Asgari ücret %7,9.” 

Kılıçdaroğlu’nun bu iddiasını ele alırken, öncelikle asgari maaşın geçen sene ve bu seneki miktarını inceledik. Bunun için, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerini ele aldık. 2016 yılında net asgari ücretin 1.300,99 TL iken, 2017 yılında ise 1.404,06 TL oldu. Bu miktarlara göre, asgari maaşta son yıl %7,9’luk bir artış yapılmıştır.

Asgari ücretin ardından, TÜİK’in belirlediği temel gıda maddeleri paketindeki ürünlerden, genel kullanımın yoğunlukta olduğu bazı ürünleri inceledik. Kılıçdaroğlu’nun belirttiği ürünlerin yanına eklediğimiz ürünlerin 2016 ve 2017 Ekim’i içerisindeki değişimi tabloda gösterilmiştir.

Çay, margarin, kuru fasulye, yoğurt, efendim tüp gaza kadar her şeye zam geldi ve hepsi de yüzde 10’nun üstünde, yüzde 20’nin üstünde. Asgari ücret yüzde 7,9 arttı. 1

Tabloya göre, salatalık ve domatesin fiyatı dışındaki diğer ürünler son bir yıl içerisinde ciddi fiyat artışları yaşamış durumda. Kılıçdaroğlu’nun ifadesinde belirttiği gibi, bu artışlar da genel olarak %10-%20 seviyeleri arasında görülmüştür.

Asgari ücret geçen yıla göre %8’e yakın artmasına rağmen, bu temel ürünlerdeki fiyat artışını karşılayacak nitelikte olmamıştır.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   23 Kasım 2017